«Արժանապատվությունը վիրավորող երթևեկությունը պետք է վերացվի». Քննարկվում է տրանսպորտի թանկացման հարցը
13/02/2024 10:49
Մենք ընդունում ենք, որ չենք կարող ասել, թե ունենք կատարյալ կամ կատարյալին մոտ տրանսպորտային համակարգ, մյուս կողմից էլ էլ ավելի շատ չենք կարող ասել, որ ունենք այն տրանսպորտային համակարգը, որի ժամանակ ձևավորվել է գործող սակագինը, տրանսպորտի սակագնի վերաբերյալ քննարկմանն այս մասին հայտնեց Երևանի փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը։
«Հաշվի առնելով, որ տրանսպորտային համակարգը շարունակական բարեփոխումների է ենթարկվում, պետք է այդ փոփոխություններին համահունչ կառուցենք մեր քաղաքականությունը։ Առկա իրավիճակը գործող սակագնային տրամաբանությամբ չի կարող շարունակվել։
Այն շարժակազմերը, որում մարդիկ կռացած և արժանապատվությունը վիրավորող ձևով երթևեկում էին, պետք է վերացվի։ Իսկ նոր շարժակազմը, նոր որակը ենթադրում է նաև նոր՝ ավելի բարձր ծախսեր»,-ասաց Սուրեն Գիգորյանը։

«Оскорбляющее достоинство движение транспорта должно быть прекращено»: Обсуждается вопрос повышения цен на транспорт
Мы признаем, что не можем сказать, что у нас идеальная или почти идеальная транспортная система, с другой стороны, мы не можем тем более сказать, что у нас есть та транспортная система, при которой сформировался нынешний тариф. Об этом в ходе обсуждения транспортного тарифа сообщил заместитель мэра Еревана Сурен Григорян.
«Учитывая, что транспортная система постоянно реформируется, мы должны строить свою политику в соответствии с этими изменениями. Текущая ситуация не может продолжаться при существующей тарифной логике.
Подвижной состав, в котором люди передвигались нагнувшись и это оскорбляло их достоинство, должен быть ликвидирован. А новый подвижной состав, новое качество предполагает новые, более высокие затраты", - сказал Сурен Гигорян.