Կրակոցները պարզ լսելի են եղել, բնակիչներն ահաբեկվել են, հայտնվել են անորոշության մեջ, տագնապային վիճակում. ՄԻՊ
13/02/2024 13:08
Փետրվարի 13-ին Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումներին վերաբերելի հարցերի առնչությամբ ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ աշխատակազմում սկսվել է ուսումնասիրություն:
«Ներքին Հանդի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կրակի հետևանքով խաթարվել են քաղաքացիական բնակչության կյանքի, անվտանգ միջավայրում ապրելու, կրթության և այլ հիմնարար իրավունքները։
ՄԻՊ աշխատակազմին բնակիչները պատմել են, որ կրակոցները պարզ լսելի են եղել, ինչի հետևանքով իրենք ահաբեկվել են, հայտնվել են անորոշության մեջ, տագնապային վիճակում։
Պաշտպանը հատուկ ընդգծում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողություններն իրական վտանգ են ներկայացնում անձանց կյանքի իրավունքի և անվտանգության, կրթության, ինչպես նաև մյուս հիմնարար իրավունքների ապահովման տեսանկյունից։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում մշտադիտարկման և մարդու իրավունքներին առնչվող փաստերի հավաքագրման աշխատանքները շարունակվում են»,-նշված է ՄԻՊ տարածած հաղորդագրության մեջ։

ЗПЧ: Отчетливо были слышны выстрелы, жители были напуганы, находились в неопределённости, в состоянии тревоги
13/02/2024 13:53
По поручению Анаит Манасян аппарат Защитника прав человека 13 февраля приступил к расследованию нарушений прав человека в результате действий вооруженных сил Азербайджана в направлении Неркин Ханд Сюникской области.
"В результате открытого со стороны ВС Азербайджана огня в направлении Неркин Ханд были нарушены права гражданского населения на жизнь, проживание в безопасной среде, образование и другие фундаментальные права.
Жители рассказали сотрудникам аппарата Защитника прав человека, что выстрелы были отчетливо слышны, в результате чего они были напуганы, находились в состоянии неопределённости, находились в состоянии тревоги.
Защитник особо подчеркивает, что действия вооруженных сил Азербайджана представляют реальную угрозу с точки зрения обеспечения права на жизнь и безопасность людей, образования, а также других основных прав.
Работа по мониторингу и сбору фактов, связанных с правами человека, в аппарате Защитника прав человека продолжается", - говорится в сообщении, распространенном ЗПЧ.