«Ժողովուրդ». Գեներալ Գրիգորի Խաչատուրովը կմնա ազատության մեջ. Դատարանը մերժել է դատախազի բողոքը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը մերժել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը բողոքը վարույթ ընդունել։ Նշենք, որ գլխավոր դատախազը բողոք էր ներկայացրել Վճռաբեկ դատարան՝ պահանջելով կալանավորել գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովին։ Այդ մերժումը նշանակում է, որ գեներալը կմնա ազատության մեջ։
Հիշեցնենք, որ Վարդապետյանը պահանջում էր վերացնել ՀՀ հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանի որոշումը և կալանավորել գեներալին։
Գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովը դեկտեմբերի 2-ին ազատ էր արձակվել 9-ամսյա կալանքից՝ 20 միլիոն դրամ գրավի դիմաց։ Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանը նաև վարչական հսկողություն է նշանակել, ըստ որի՝ նախկին բարձրաստիճան զինվորականը երեկոյան 10-ից մինչև առավոտյան 7-ը պետք է տանը լինի։
Խաչատուրովի փաստաբան Հակոբ Ենոքյանն «Ազատությանն» ասաց՝ դատավորն այս որոշումը կայացրել է՝ հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքներ։ «Այն, որ մարտ ամսից է կալանավորված, այն, որ 9 ամիս կալանքի տակ գտնվելու ընթացքում քննությունը ոչ մի քայլ առաջ չի գնացել, այն, որ մայիսին սկսած դատաքննությունը դեռ նախնական դատալսումներ են, այն, որ 90 հոգի վկա դեռ կա լսելու, այն, որ 60 հատոր գործ կա, այն, որ նիստերը 2 շաբաթը մեկ են, այն, որ վաղեմության ժամկետին մնացել է երկու ամիս», – ասել է նա:
46-ամյա Խաչատուրովը մեղադրվում է փողերի լվացման համար. այս գործով մեղադրյալի աթոռին են ևս 12 հոգի, նրանց թվում՝ պաշտպանության նախկին նախարար, այժմ խորհրդարանի ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Խաչատուրովը երրորդ բանակային կորպուսի հրամանատարն էր։ 2020 թվականի օգոստոսին՝ պատերազմից մոտ մեկ ամիս առաջ տեղի ունեցած տավուշյան լոկալ մարտերի համար նա պարգևատրվեց «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշանով ու գեներալ-մայորի կոչում ստացավ։ Արդեն 44-օրյա պատերազմից հետո նա միացավ մոտ չորս տասնյակ բարձրաստիճան զինվորականներին, որոնք պահանջում էին վարչապետ Փաշինյանի հրաժարականը։ Այս պահանջից ամիսներ անց նրան ազատեցին 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարի պաշտոնից։
Գործը, որով անցնում է Խաչատուրովը, առնչվում է Արարատի մարզում ժամանակին Պաշտպանության նախարարությանը պատկանած հողամասի ու շինության վաճառքին։ Պատգամավորական անձեռնմխելիությամբ օժտված Սեյրան Օհանյանին մեղադրանք առաջադրելու համար գործարքների մանրամասներն ամիսներ առաջ խորհրդարանում ներկայացրել էր գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը։ Ըստ այդմ՝ ռազմական գերատեսչությունն 8 տարի ղեկավարած Օհանյանը իրավունք չուներ օտարել պետության գույքը, բայց դրանք փաստացի վաճառվել են զորամասի հրամանատար Գրիգորի Խաչատուրովին 4 միլիոն դրամով, իսկ վերջինս էլ դրանք բանկում գրավադրել է 18 միլիոնով»։

"Жоховурд": Генерал Григорий Хачатуров останется на свободе: Суд отклонил апелляцию прокурора
Газета "Жоховурд" пишет: "Газете "Жоховурд" стало известно, что Кассационный суд Республики Армения отказался принять к рассмотрению жалобу генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян. Отметим, что Генпрокуратура подала жалобу в Кассационный суд с требованием арестовать генерал-майора Григория Хачатурова. Этот отказ означает, что генерал останется свободным.
Напомним, Вардапетян потребовала отменить решение Аапелляционного антикоррупционного суда Республики Армения и арестовать генерала.
Генерал-майор Григорий Хачатуров был освобожден из-под 9-месячного заключения 2 декабря под залог в 20 миллионов драмов. Антикоррупционный апелляционный суд также назначил административный надзор, согласно которому бывший высокопоставленный военный должен находиться дома с 22:00 до 7:00.
Адвокат Хачатурова Акоп Енокян сообщил радио "Свобода", что судья принял такое решение с учетом ряда обстоятельств. "Тот факт, что он находится под стражей с марта, тот факт, что за 9 месяцев задержания следствие не продвинулось вперед, тот факт, что судебный процесс, начавшийся в мае, все еще является предварительным, тот факт, что еще предстоит допрашивать 90 свидетелей, тот факт, что существует 60 томов дел, тот факт, что слушания проводятся каждые 2 недели, Дело в том, что доьистечения срока исковой давности осталось два месяца", - сказал он.
46-летнего Хачатурова обвиняют в отмывании денег. По этому делу обвиняются еще 12 человек, среди них бывший министр обороны, ныне руководитель оппозиционной фракции "Армения" парламента Сейран Оганян.
Хачатуров был командиром Третьего армейского корпуса. В августе 2020 года за участие в локальных боях в Тавуше, произошедших примерно за месяц до войны, он был награжден орденом «Боевой крест» первой степени и получил звание генерал-майора. После 44-дневной войны он присоединился к примерно четырем десяткам высокопоставленных солдат, требовавших отставки премьер-министра Пашиняна. Через несколько месяцев после этого требования он был освобожден от должности командующего 3-м армейским корпусом.