Հայաստանն ու Մավրիտանիան համագործակցելու համար ունեն բոլոր նախադրյալները․ Խաչատուրյան
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Մավրիտանիայի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Դեման Մուհամեդ Համարը:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին և հաջողություններ մաղթել։ «Հայաստանն ու Մավրիտանիան համագործակցելու համար ունեն բոլոր նախադրյալները: Հուսով եմ, որ Ձեր նշանակումը կնպաստի մեր երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը, և պատրաստ ենք Ձեզ ամենայն աջակցություն ցուցաբերել այս հարցում»,- նշել է նախագահը:
Նորանշանակ դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ կանի ամեն հնարավորը երկկողմ հարաբերությունների առավել ընդլայնման և զարգացման համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների համար հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փոխգործակցային ներուժի բացահայտման և կյանքի կոչման հնարավորությունների վերաբերյալ հարցեր:
Երկուստեք կարևորվել է տարբեր միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում և նմանատիպ հարթակներում առկա համագործակցության հետագա խթանումը:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել քաղաքական, տնտեսական, կրթամշակութային և այլ բնագավառներում գործակցության աշխուժացման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու վերաբերյալ:

Хачатурян: У Армении и Мавритании есть все предпосылки для сотрудничества
Чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Мавритания Деман Мохамед Хамар вручил верительные грамоты президенту Республики Ваагну Хачатуряну.
Президент Ваагн Хачатурян поздравил посла и пожелал ему успехов. "У Армении и Мавритании есть все предпосылки для сотрудничества. Надеюсь, что ваше назначение будет способствовать развитию отношений между нашими двумя странами, и мы готовы оказать вам всю поддержку в этом вопросе", - сказал президент.
Новоназначенный посол поблагодарил за прием и отметил, что сделает все возможное для дальнейшего расширения и развития двусторонних отношений.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с выявлением и реализацией потенциала сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес для обеих стран.
Обе стороны подчеркнули дальнейшее развитие существующего сотрудничества в рамках различных международных организаций и подобных площадок.
В ходе беседы состоялся обмен мненями относительно принятия мер по активизации сотрудничества в политической, экономической, образовательной, культурной и других сферах.