Կոչ ենք անում արդար և կայուն խաղաղություն հաստատել Հարավային Կովկասում. Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Լեհաստանի ԱԳ նախարարներ
14/02/2024 16:56
Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Լեհաստանի ԱԳ նախարարները, որոնք հայտնի են որպես «Վայմարյան եռանկյունու երկրներ», օրերս հանդիպել էին քննարկելու համատեղ գործողություններն ու միջազգային դիրքավորման առաջնահերթությունները։ Ի թիվս այլ հարցերի, նախարարներն անդրադարձել են նաև իրավիճակին Հարավային Կովկասում։
«Կոչ ենք անում արդար և կայուն խաղաղություն հաստատել Հարավային Կովկասում, և աջակցում ենք Եվրամիության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջնորդական ջանքերին՝ նպաստելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությանը։ Մենք վերահաստատում ենք մեր աջակցությունը Հարավային Կովկասի պետությունների ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը», - ասվում է հայտարարության մեջ։

Главы МИД Франции, Германии и Польши: Мы призываем к справедливому и стабильному миру на Южном Кавказе
14/02/2024 17:09
Главы МИД Франции, Германии и Польши, известных как «страны Веймарского треугольника», встретились на днях, чтобы обсудить совместные действия и приоритеты международного позиционирования. Среди прочих вопросов министры также коснулись ситуации на Южном Кавказе.
«Мы призываем к справедливому и стабильному миру на Южном Кавказе и поддерживаем посреднические усилия Евросоюза и Соединённых Штатов Америки, направленные на установление диалога между Арменией и Азербайджаном. Мы подтверждаем нашу поддержку суверенитета, независимости и территориальной целостности государств Южного Кавказа", - говорится в заявлении.