Իրանն Ադրբեջանին ու Հայաստանին զսպվածության կոչ է արել
Իրանն անդրադարձել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիային՝ կրկնելով վեճերը խաղաղ ճանապարհով լուծելու կոչը.  հաղորդում է IRNA գործակալությունը։
Անդրադառնալով Հայաստանի Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կրակոցներին, որի հետևանքով Հայաստանը 4 զոհ ունի՝ Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Նասեր Քանանին նշել է, որ Իրանը մտահոգված է սահմանային լարվածության առնչությամբ։
Քանանին Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է արել զսպվածություն ցուցաբերել։
Նա ընդգծել է, որ երկխոսությունն ու դիվանագիտությունը միակ ճանապարհն են կովկասյան տարածաշրջանում կայուն և մշտական խաղաղության հասնելու համար՝ միաժամանակ կոչ անելով երկու երկրներին արագացնել ջանքերը խաղաղ համաձայնագրի հասնելու համար։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը փետրվարի 13-ի առավոտյան մի քանի ժամ կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի 4 զոհ։

Иран призывает Азербайджан и Армению проявлять сдержанность
Иран, обратившись к очередной агрессии Азербайджана против Армении, повторил свой призыв разрешать споры мирным путем.
Коснувшись обстрела со стороны вооруженных сил Азербайджана армянских позиций, расположенных в районе населенного пункта Неркин Ханд Сюникской области Армении, в результате которого погибли 4 военнослужащих Армении, пресс-секретарь Министерства иностранных дел Ирана Насер Канани отметил, что Иран обеспокоен напряженностью на границе.
Как передает агентство IRNA, Насер Канани призвал Азербайджан и Армению проявлять сдержанность.
Он повторил, что диалог и дипломатия - единственный путь к достижению стабильного и прочного мира в Кавказском регионе, и вновь призвал обе страны активизировать усилия по достижению мирного соглашения.
Вооруженные силы Азербайджана утром 13 февраля в течение нескольких часов вели огонь по армянским позициям, расположенным в районе населенного пункта Неркин Ханд Сюникской области. В результате обстрела погибли 4 военнослужащих Армении.