Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցվող նախագծում առկա է  համաձայնեցված կետ՝ կողմերը չեն կարող հղում անել իրենց օրենսդրության վրա՝ խաղաղության պայմանագրի որևէ դրույթի կատարումից հրաժարվելու համար․ Խոսնակ
14/02/2024 20:12
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցվող նախագծում առկա է համաձայնեցված կետ՝ կողմերը չեն կարող հղում անել իրենց օրենսդրության վրա՝ խաղաղության պայմանագրի որևէ դրույթի կատարումից հրաժարվելու համար․ Խոսնակ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանի ֆեյսբուքյան արձագանքը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարություններին․
«Ի պատասխան պաշտոնական Բաքվից հնչող մի շարք հայտարարությունների` լիազորված եմ հայտարարել.
Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործն է, եւ որեւէ արտաքին ուժ իրավունք չունի միջամտել մեր երկրի ներքին գործերին:
Ինչ վերաբերում է տարածքային պահանջներին, Հայաստանը հավատարիմ է միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ միմյանց տարածքային ամբողջականությունը Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա ճանաչելու, երկու երկրների միջեւ սահմանազատման աշխատանքները Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա իրականացնելու, տարածաշրջանային կոմունիկացիաները երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա բացելու մասին:
Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է այս պայմանավորվածությունները` շարունակելով ագրեսիվ հռետորաբանությունը, ուժի եւ ուժի սպառնալիքի կիրառումը, ինչը նույնպես հակասում է միջազգային հարթակներում ձեռք բերված գրավոր պայմանավորվածություններին:
Միեւնույն ժամանակ Ադրբեջանը շարունակում է օկուպացիայի տակ պահել Հայաստանի Հանրապետության 31 գյուղերի կենսական տարածքները:
Այս ամենը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը շարունակում է տարածաշրջանում թշնամության խորացման ռազմավարությունը, ինչն ապակայունացման շարունակական սպառնալիք է:
Հայաստանը շարունակելու է խաղաղության հաստատմանն ուղղված իր ջանքերը եւ Ադրբեջանին կրկին առաջարկում է զորքերի ետքաշում 1991 թվականի սահմանագծի նկատմամբ, ինչը տարածաշրջանում կայունության ու փոխադարձ վստահության անկյունաքարային քայլ կլինի:
Ինչ վերաբերում է խաղաղության պայմանագրին, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցվող նախագծում առկա է արդեն իսկ համաձայնեցված կետ, համաձայն որի կողմերը չեն կարող հղում անել իրենց օրենսդրության վրա՝ խաղաղության պայմանագրի որեւէ դրույթի կատարումից հրաժարվելու համար:
Կրկնում ենք` Հայաստանն ու Ադրբեջանը արդեն իսկ համաձայնության են եկել այս կետի շուրջ, եւ պաշտոնական Բաքվից հնչող հայտարարությունները հակասում են այս պայմանավորվածությանը նույնպես»:

В проекте, обсуждаемом между Арменией и Азербайджаном, есть согласованный пункт: стороны не могут ссылаться на свое законодательство для отказа от выполнения какого-либо положения мирного договора
Пресс-секретарь премьер-министра Никола Пашиняна Назели Багдасарян на своей странице в Facebook отреагировала на недавние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева:
«В ответ на ряд заявлений официального Баку я имею полное право заявить:
Законодательство Республики Армения является внутренним делом Республики Армения, и никакая внешняя сила не имеет права вмешиваться во внутренние дела нашей страны.
Что касается территориальных претензий, Армения привержена договоренностям, достигнутым с Азербайджаном на международных площадках, о признании территориальной целостности друг друга на основе Алма-Атинской декларации, проведении демаркационных работ между двумя странами на основе Алма-Атинской декларации, открытии региональных коммуникаций на основе принципов суверенитета, юрисдикции, равенства и взаимности стран.
Азербайджан регулярно нарушает эти договоренности, продолжая агрессивную риторику, применение силы и угрозу силой, что также противоречит письменным договоренностям, достигнутым на международных площадках.
В то же время Азербайджан продолжает удерживать под оккупацией жизненно важные территории 31 села в Республике Армения.
Все это показывает, что Азербайджан продолжает стратегию углубления враждебности в регионе, что является постоянной угрозой дестабилизации.
Армения продолжит свои усилия по установлению мира и вновь предлагает Азербайджану отвести войска к границе 1991 года, что станет краеугольным камнем стабильности и взаимного доверия в регионе.
Что касается мирного договора, в проекте, который обсуждается между Арменией и Азербайджаном, уже есть согласованный пункт, согласно которому стороны не могут ссылаться на свое законодательство, чтобы отказаться от выполнения какого-либо положения мирного договора.
Мы повторяем, что Армения и Азербайджан уже пришли к соглашению по этому вопросу, и заявления официального Баку также противоречат этой договоренности».