ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհուրդը վերահաստատել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ դիտարկելու մուտքի արտոնագրերի ազատականացման հնարավոր տարբերակները
14/02/2024 13:01
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 5-րդ նիստի արդյունքներով ընդունվել է համատեղ մամուլի հայտարարություն, որում նշված է.
«2024 թ. փետրվարի 13-ին Բրյուսելում կայացել է Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 5-րդ նիստը: Հանդիպմանը հաստատվել է ՀՀ և ԵՄ փոխադարձ հետաքրքրությունն ու հանձնառությունը՝ ամրապնդելու և խորացնելու հարաբերությունները՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների վրա: Այդ նպատակով կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքներ սկսել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի ուղղությամբ՝ բոլոր հարթություններում համագործակցության համար սահմանելով ավելի հավակնոտ համատեղ առաջնահերթություններ:
«Եվրոպական Միությունը հայտարարել է լրացուցիչ 5,5 մլն եվրո մարդասիրական օգնության տրամադրման մասին՝ Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերին աջակցելու նպատակով։ Այս ֆինանսավորումը տրամադրվում է ի հավելումն նախորդ ֆինանսական աջակցությանը՝ 12,2 մլն եվրոյի աջակցությանը, որն ուղղված էր հրատապ հումանիտար կարիքների հասցեագրմանը, ինչպես նաև սոցիալ-տնտեսական կարիքների համար վերջերս հաստատված 15 մլն եվրո բյուջետային աջակցությանը:
Գործընկերության խորհուրդը վերանայել է Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) իրականացման ընթացքը: ԵՄ-ն ողջունել է ՀԸԳՀ իրականացմանն ուղղված Հայաստանի հանձնառությունը, գնահատել է ձեռքբերված առաջընթացը և խրախուսել է Հայաստանին շարունակել բարեփոխումների իր օրակարգը։ Հայաստան-ԵՄ Գործընկերության նոր օրակարգն ուղղված է լինելու ՀԸԳՀ ողջ ներուժի բացահայտմանը:
Գործընկերության խորհուրդը վերահաստատել է մարդու իրավունքներին, օրենքի գերակայությանը և ժողովրդավարական սկզբունքներին Հայաստանի և ԵՄ համատեղ հանձնառությունը: Գործընկերության խորհուրդը ողջունել է ԵՄ աջակցությամբ արդարադատության բարեփոխումների իրականացման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ներքին գործերի նախարարության ստեղծման և ոստիկանության բարեփոխումների ուղղությամբ մինչ օրս Հայաստանում արձանագրված ձեռքբերումները: Կողմերը նաև արձանագրել են խտրականության, ատելության խոսքի և ապատեղեկատվության դեմ պայքարում առկա մարտահրավերները, և Հայաստանը հանձնառու է աշխատել այդ ոլորտներում հետագա առաջընթացի ուղղությամբ: ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի՝ վերջերս Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտը ստորագրող 124-րդ պետությունը դառնալը և խրախուսել է Հայաստանին դիտարկել համապատասխան կարողությունների զարգացման հնարավորությունները:
Գործընկերության խորհուրդն ընդունել է ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի Հայաստանի պատրաստա­կամությունը և վերահաստատել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ շարունակել իրականացնել լրացուցիչ քայլեր՝ դիտարկելու այդ ուղղությամբ հնարավոր տարբերակները` ի շարունակություն 2023 թ. նոյեմբերին կայացած արտաքին հարաբերությունների խորհրդին: ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի կողմից մուտքի արտոնագրերի դյուրացման և հետընդունման համաձայնագրերի կիրարկումը և խրախուսել է Հայաստանին շարունակել իր ջանքերն այդ ուղղությամբ:
ԵՄ-ն հայտնել է իր հանձնառությունը լինել Հայաստանի կողքին տարբեր ուղղություններով՝ մասնավորապես առևտրի, էներգետիկայի և կապի ոլորտներում, իր դիմադրողականությունն ամրապնդելու ճանապարհին: Գործընկերության խորհուրդը նշել է, որ թեև ՀԸԳՀ-ն ապրանքների առևտրի համար արտոնյալ սակագներ չի նախատեսել, այդուհանդերձ, այն ունի երկկողմ առևտրային հոսքերի մեծացման կարևոր ներուժ: Կողմերը հանձնառություն են ստանձնել համատեղ ջանքերով բացահայտել առկա ողջ ներուժը: Կողմերը հանձն են առել շարունակել հետագա համագործակցությունը՝ կանխելու պատժամիջոցների շրջանցումը։ Դրան զուգահեռ ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի ջանքերն այս ուղղությամբ։
ԵՄ-ն ընդգծել է Ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագրի վարչական կիրառման կարևորությունը, որն ունի նոր և ավելի հաճախ ուղիղ օդային փոխադրումների և երկու կողմերին փոխադարձ տնտեսական շահի ապահովման ներուժ: Կողմերը քննարկել են իրենց տնտեսությունների՝ էներգիայի անցումը դյուրացնելու հնարավորությունները՝ դարձնելով դրանք առավել դիմացկուն և մրցունակ: ԵՄ-ն վերահաստատել է իր աջակցությունը՝ ուղղված Սևծովյան էլեկտրական մալուխի նախագծին Հայաստանի մասնակցությանը։ Կողմերը կշարունակեն միասին աշխատել՝ վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում Հայաստանի կարողությունները զարգացնելու համար, այդ թվում՝ Տնտեսական և ներդրումային պլանի շրջանակներում ներդրումների միջոցով, ինչպես նաև ապահովելու միջուկային անվտանգությունը։
Կողմերը վերահաստատել են նաև կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի կարևորությունը և այս համատեքստում ողջունել են Հայաստանի կողմից Ջերմոցային գազերի ցածր արտանետումներով երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարության ընդունումը և խրախուսել են Հայաստանին ավելի ընդլայնել կլիմայական չեզոքության հասնելու իր հավակնությունները:
Գործընկերության խորհուրդը քննարկել է կրթության, հետազոտության, առողջապահության, սոցիալական պաշտպանության և քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման հարցում գրանցված առաջընթացը։ Կողմերը նշել են հետազոտությունների և նորարարությունների ոլորտում Հայաստան-ԵՄ համագործակցության դրական առաջընթացն ու քննարկել են թվային կապակցվածության ոլորտում առկա չիրացված ներուժի օգտագործման հնարավորությունները։
Գործընկերության խորհուրդն ընդգծել է Արևելյան գործընկերության ձևաչափի կարևորությունը՝ որպես տարածաշրջանային համագործակցության հարթակ: Գործընկերության խորհուրդը նշել է, որ Տնտեսական և ներդրումային պլանի (EIP) շրջանակներում Հայաստանում հաջողությամբ մոբիլիզացվել են ավելի քան 550 միլիոն եվրոյի ներդրումներ: Այն, ի թիվս այլ ծրագրերի, ուղղվել է նաև տարածաշրջանային փոխկապվածության աճին, ՓՄՁ-ների համար ֆինանսավորման հասանելիության ապահովմանը, «կանաչ» ավտոբուսների ծրագրին և հասարակական շենքերի էներգաարդյունավետության բարձրացմանը, ինչպես նաև Սյունիքի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, ինչին միջոցներ են տրամադրվում նաև «Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության (Team Europe Initiative) շրջանակներում: Գործընկերության խորհուրդը հայտնել է հանձնառություն` պետական ​​և մասնավոր ներդրումների միջոցով շարունակաբար խթանել Հայաստանում կայուն զարգացումը և ողջունել է վերջերս գործարկված Հայաստան-ԵՄ ներդրումների համակարգման հարթակը:
ԵՄ կողմը նաև խստորեն դատապարտել է Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ապօրինի ագրեսիան և Արևելյան գործընկերության լայն տարածաշրջանի, ողջ Եվրոպայի և աշխարհի համար ունեցած բացասական հետևանքները:
Հայաստանը տեղեկացրել է ԵՄ-ին 2023 թ. սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման և դրան հաջորդած տեղահանման հետևանքով առաջացած հումանիտար և մարդու իրավունքներին առնչվող հետևանքների մասին: ԵՄ-ն վերահաստատել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման անընդունելիությունը, այդ թվում նաև՝ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների համատեքստում, և աջակցություն հայտնել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը։
Կողմերը ընդգծել են նաև Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության և կայունության հաստատման բացարձակ անհրաժեշտությունը։ ԵՄ-ն վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անքակտելիության սկզբունքների վրա՝ 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա: ԵՄ-ն ողջունել է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կարգավորմանն ուղղված Հայաստանի Կառավարության քաղաքականությունը, այդ թվում` պետությունների  ինքնիշխանության և ազգային իրավազորության ներքո, ինչպես նաև հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների համաձայն տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը, որը դրված է նաև Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հիմքում։ Հայաստանը ողջունել է Հայաստանում ԵՄ առաքելության շարունակական ամրապնդումը։ Կողմերը ընդգծել են «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում  («Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի») Արդարադատության միջազգային դատարանի բոլոր որոշումների լիակատար, անհապաղ և արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը:
Գործընկերության խորհրդի նիստին ընդառաջ ԵՄ-ն հրապարակել է «Գործընկերության իրականացման զեկույցը»` 2022 թ. մայիսին կայացած գործընկերության խորհրդի նիստից մինչ օրս Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների վերաբերյալ: Զեկույցում ընդգծվել է, որ Հայաստանը շարունակել է բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի իրականացումը` ԵՄ հետևողական աջակցությամբ, այդ թվում՝ ֆինանսական օժանդակությամբ: Այն եզրակացնում է, որ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները երբևէ ավելի սերտ չեն եղել։
Գործընկերության խորհուրդը նախագահում էր Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։ Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Խերտ Յան Կուպմանը»։

Совет партнерства Армения-ЕС подтвердил готовность ЕС рассмотреть возможные варианты либерализации визового режима
Министерство иностранных дел Армении сообщает, что по итогам 5-го заседания Совета партнерства Армения-ЕС было принято совместное заявление для прессы, в котором отмечается:
«На состоявшемся 13 февраля 2024 г 5-м заседании Совета партнерства Армения-ЕС были подтверждены взаимный интерес и приверженность Армении и ЕС укреплению и углублению отношений, основанных на общих ценностях. С этой целью стороны договорились начать работу над новой повесткой дня партнерства Армения-ЕС, установив более амбициозные совместные приоритеты для сотрудничества во всех плоскостях.
Европейский Союз объявил о выделении дополнительных 5,5 миллионов евро гуманитарной помощи для поддержки армян, перемещенных из Нагорного Карабаха. Это финансирование предоставляется в дополнение к предыдущей финансовой поддержке в размере 12,2 млн евро, направленной на удовлетворение неотложных гуманитарных потребностей, а также недавно утвержденной бюджетной поддержке в размере 15 млн евро для социально-экономических нужд.
Совет партнерства рассмотрел ход реализации соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA) Армения-ЕС. ЕС приветствовал приверженность Армении реализации CEPA, оценил достигнутый прогресс и призвал Армению продолжить свою повестку реформ. Новая повестка дня партнерства Армения-ЕС будет направлена на раскрытие всего потенциала CEPA.
Совет партнерства подтвердил совместную приверженность Армении и ЕС соблюдению прав человека, верховенству закона и демократическим принципам. Совет партнерства приветствовал достижения, зафиксированные на сегодняшний день в Армении в области осуществления реформ правосудия и борьбы с коррупцией при содействии ЕС, создания Министерства внутренних дел и реформ полиции. Стороны также зафиксировали проблемы, существующие в борьбе с дискриминацией, разжиганием ненависти и дезинформацией, и Армения привержена работе в направлении дальнейшего прогресса в этих областях. ЕС приветствовал то, что Армения недавно стала 124-м государством, подписавшим Римский статут Международного уголовного суда, и призвал Армению рассмотреть возможности развития соответствующего потенциала.
Совет партнерства признал готовность Армении начать диалог с ЕС по либерализации визового режима и подтвердил готовность ЕС продолжать предпринимать дополнительные шаги для рассмотрения возможных вариантов в этом направлении в продолжение состоявшегося в ноябре 2023 г заседания Совета по внешним отношениям. ЕС приветствовал реализацию Арменией соглашений об упрощении визового режима и реадмиссии и призвал Армению продолжить усилия в этом направлении.
ЕС заявил о своей приверженности оказывать поддержку Армении в различных направлениях, в частности, в сферах торговли, энергетики и связи, на пути укрепления своей сопротивляемости. Совет партнерства отметил, что, хотя CEPA не предусматривает льготных тарифов на торговлю товарами, тем не менее, обладает важным потенциалом для увеличения двусторонних торговых потоков. Стороны взяли на себя обязательство раскрыть весь существующий потенциал совместными усилиями. Стороны обязались продолжать дальнейшее сотрудничество, дабы предотвратить обход санкций. Параллельно с этим ЕС приветствовал усилия Армении в этом направлении.
ЕС подчеркнул важность административного применения Соглашения об авиационной зоне общего пользования, которое может привести к новым и более частым прямым воздушным перевозкам, а также обеспечить взаимную экономическую выгоду для обеих сторон. Стороны обсудили возможности своих экономик по содействию переходу на возобновляемую энергетику, сделав их более устойчивыми и конкурентоспособными. ЕС подтвердил поддержку участию Армении в проекте Черноморского электрического кабеля. Стороны продолжат совместную работу по развитию потенциала Армении в области возобновляемых источников энергии, в том числе за счет инвестиций в рамках экономического и инвестиционного плана, а также для обеспечения ядерной безопасности.
Стороны также подтвердили важность борьбы с изменением климата и в этом контексте приветствовали принятие Арменией стратегии долгосрочного развития с низкими выбросами парниковых газов и призвали Армению еще больше расширить свои амбиции по достижению климатической нейтральности. Совет партнерства обсудил прогресс, достигнутый в реализации реформ в области образования, исследований, здравоохранения, социальной защиты и гражданской обороны. Стороны отметили положительный прогресс в сотрудничестве Армения-ЕС в области исследований и инноваций и обсудили возможности использования нереализованного потенциала в области цифровых коммуникаций.
Совет партнерства подчеркнул важность формата Восточного партнерства как платформы для регионального сотрудничества. Совет партнерства отметил, что в рамках экономического и инвестиционного плана (EIP) в Армении успешно мобилизовано инвестиций на сумму более 550 миллионов евро. Средства, в числе других программ, были направлен на повышение региональной взаимосвязанности, обеспечение доступа к финансированию для МСП, программу «зеленых» автобусов и повышение энергоэффективности общественных зданий, а также на социально-экономическое развитие Сюника, на что также выделяются средства в рамках инициативы «команда Европа» (Team Europe Initiative).
Совет партнерства выразил приверженность постоянному содействию устойчивому развитию в Армении посредством государственных и частных инвестиций и приветствовал недавно запущенную платформу координации инвестиций Армения-ЕС. Сторона ЕС также решительно осудила незаконную агрессию России против Украины и негативные последствия для всего региона Восточного партнерства, всей Европы и мира.
Армения уведомила ЕС о гуманитарных последствиях и нарушениях прав человека вследствие применения силы Азербайджаном в Нагорном Карабахе в сентябре 2023 г и последующей депортацией населения. ЕС подтвердил неприемлемость применения силы или угрозы силой, в том числе в контексте армяно-азербайджанских отношений, и выразил поддержку мирному урегулированию конфликта.
Стороны также подчеркнули исключительную необходимость установления прочного мира и стабильности на Южном Кавказе. ЕС подтвердил приверженность поддержке нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном на основе принципов взаимного признания территориальной целостности и нерушимости международно признанных границ на основе Алма-Атинской декларации 1991 г. ЕС приветствовал политику правительства Армении, направленную на мир и урегулирование в регионе, в том числе разблокирование транспортных инфраструктур в регионе под суверенитетом и национальной юрисдикцией государств, а также в соответствии с принципами равенства и взаимности, что также заложено в основу армянского проекта «Перекресток мира». Армения приветствовала продолжающееся укрепление миссии ЕС в Армении. Стороны подчеркнули необходимость полного, немедленного и эффективного выполнения всех решений Международного суда ООН в рамках Международной конвенции «О ликвидации всех форм расовой дискриминации» («Армения против Азербайджана»).
В преддверии заседания Совета Партнерства ЕС опубликовал «Отчет о реализации партнерства» отношениях Армения-ЕС за период с состоявшегося в мае 2022 г заседания Совета партнерства, до настоящего времени. В отчете подчеркнуто, что Армения продолжила реализацию амбициозной повестки дня реформ при последовательной поддержке ЕС, в том числе при финансовой поддержке. В нем делается вывод о том, что отношения Армения-ЕС никогда не были более тесными.
На заседании Совета партнерства председательствовал верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель. Армянскую делегацию возглавлял министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян. На встрече также присутствовал генеральный директор Европейской комиссии по политике соседства и переговорам о расширении Херт Ян Купман».