Ռուսաստանն ամեն ինչ անելու է՝ Մերձդնեստրի հակամարտության կարգավորման գործընթացը «5+2» ձևաչափով վերսկսելու համար․ Լավրով
14/02/2024 19:25
Ռուսաստանն ամեն ինչ կանի Մերձդնեստրի կարգավորման գործընթացը «5+2» ձևաչափով վերսկսելու համար,  Պետդումայում ելույթի ժամանաակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«5+2» խմբի կողմից Մերձդնեստրի կարգավորման գործընթացը, որտեղ Ռուսաստանը և՛ երաշխավոր է, և՛ միջնորդ, սառեցված է։ Արևմուտքը չի ցանկանում այն տեղից շարժել՝ լավ իմանալով, որ Մոլդովայի նախագահ տիկին Սանդուն կանի այն ամենն, ինչ իրեն կասեն, ուստի «կարելի է» խնդիրը փորձել լուծել նաև առանց Ռուսաստանի կամ էլ ընդհանրապես՝ առանց միջազգայնորեն ճանաչված մեխանիզմների։ Մենք ամեն ինչ անելու ենք՝ այդ միտումը կոտրելու և քաղաքական գործընթացը վերսկսելու համար»,- ասել է Լավրովը։
Նա հայտարարել է նաև, որ Ռուսաստանը թույլ չի տա, որ Մերձդնեստրում բնակվող իր    քաղաքացիները դառնան  «արևմտյան հերթական արկածախնդրության զոհը՝ տարածաշրջանն ապակայունացնելու նրանց փորձերում»։
«Մերձդնեստրում մեր 200 000 քաղաքացիներն են նաև բնակվում և իհարկե, մենք մտահոգված ենք նրանց ճակատագրով և թույլ չենք տա, որ նրանք արևմտյան հերթական ավանտյուրայի զոհը դառնան»,- ասել է Լավրովը։

Лавров: РФ будет делать все для возобновления переговоров по Приднестровью в формате «5+2»
Россия продолжит делать все возможное, чтобы возобновить процесс урегулирования по Приднестровью в формате «5+2» (Молдавия, Приднестровье, ОБСЕ, Россия, Украина и наблюдатели от США и ЕС). Об этом заявил глава МИД Сергей Лавров.
Он заявил, что сегодняшнее молдавское руководство несамостоятельно — это очередной геополитический проект Соединенных Штатов и Евросоюза, и полное подчинение воле своих хозяев президент Молдавии Майя Санду и ее кабинет министров демонстрируют ежедневно.
Он подчеркнул, что одной из жертв политики Запада стал политический процесс приднестровского урегулирования группы в формате «5+2», где Россия является гарантом и посредником. В данный момент этот формат заморожен, и Запад не хочет созывать группу, понимая, что Санду будет делать все, что ей скажут, в том числе попытается решить проблему без России, да и вообще без каких-либо международных общепризнанных механизмов, пояснил Лавров.
«Мы будем делать все, чтобы эту тенденцию переломить, [мы] за то, чтобы возобновить политический процесс. У нас там все-таки 200 тысяч граждан проживает, и, конечно же, мы их судьбой озабочены и не позволим, чтобы они стали жертвами очередной западной авантюры», — подытожил глава МИД РФ.