Միրզոյանը Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրի նախագծին  վերաբերող հարցեր
14/02/2024 19:02
Միրզոյանը Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրի նախագծին վերաբերող հարցեր
Փետրվարի 14-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Լյուքսեմբուրգ։ Կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին գործերի նախարար Քսավյե Բետելիի հետ, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև առկա ամուր քաղաքական երկխոսությունը, որը հիմնված է ընդհանուր արժեքների և շահերի վրա։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Լյուքսեմբուրգում դիվանագիտական ներկայության՝ ռեզիդենտ գրասենյակի հաստատումը արտացոլում է Հայաստանի հանձնառությունը խթանել Լյուքսեմբուրգի հետ գործընկերությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող մի շարք հարցերի և նոր հավակնոտ օրակարգի զարգացման ուղղությամբ առկա մեխանիզմներն առավելագույն օգտագործելու հնարավորություններին։ Ի թիվս այլ հարցերի, ՀՀ ԱԳ նախարարը ընդգծել է ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը:
Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։ Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել վերջին օրերի զարգացումները՝ անդրադառնալով նախօրեին ՀՀ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի շրջանում Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքի և ուժի կիրառման դեպքին, որի արդյունքում հայկական կողմն ունեցել էր չորս զոհ։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է կայուն Հարավային Կովկաս ունենալու ուղղությամբ ՀՀ ջանքերը, իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված փորձերը և միջազգային գործընկերների ներգրավվածությամբ դրանք զսպելու անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանին տեղայակված ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության կարևորությունը։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրի նախագծին՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է  հիմնական՝  տարածքային ամբողջականության և սահմանների անքակտելիության սկզբունքները, որոնց հարցում երկկողմ հստակ ու աներկբա հանձնառությունը հրամայական է գործընթացում առաջընթաց ապահովելու համար»։

Мирзоян обсудил с министром иностранных дел Люксембурга вопросы, связанные с проектом соглашения об регулировании отношений между Арменией и Азербайджаном
14/02/2024 20:10
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 14 февраля прибыл с рабочим визитом в Люксембург, где состоялась его встреча с министром иностранных дел Великого Герцогства Люксембург Ксавье Бететлем, сообщили МИД Армении.
"Собеседники с удовлетворением отметили налаженный между двумя странами крепкий политический диалог, основанный на общих ценностях и интересах. Министр Мирзоян подчеркнул, что создание резидентного дипломатического присутствия в Люксембурге отражает приверженность Армении развитию партнерства с Люксембургом во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
Состоялся обмен мыслями о перспективах сотрудничества между Арменией и Люксембургом как в двустороннем формате, так и на многосторонних платформах. В этом контексте был затронут ряд вопросов, связанных с партнерством Армения-ЕС и возможностями максимального использования существующих механизмов в направлении разработки новой амбициозной повестки дня. В числе других вопросов министр иностранных дел Армении подчеркнул важность начала диалога по либерализации визового режима между Арменией и ЕС.
Министры иностранных дел Армении и Люксембурга также обсудили вопросы региональной безопасности. Арарат Мирзоян представил коллеге события последних дней, коснувшись инцидента с очередной провокацией и применением силы вооруженными силами Азербайджана в селе Неркин Ханд Сюникской области, в результате которого погибли четверо армянских военнослужащих.
Арарат Мирзоян подчеркнул усилия Армении по обеспечению стабильности на Южном Кавказе. Министр также представил попытки дестабилизировать ситуацию и необходимость их сдерживания с привлечением международных партнеров. В этом контексте министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул важность деятельности наблюдательной миссии ЕС, действующей на международной границе с Азербайджаном.
Коснувшись проекта соглашения об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном, министр Мирзоян подчеркнул основные принципы территориальной целостности и нерушимости границ, отметив, что четкая и недвусмысленная приверженность сторон этим принципам является обязательным для обеспечения прогресса в этом процессе".