Բնակիչները փակել են Ջրահովիտի ճանապարհը. պնդում են, որ մարզպետարանն ու Արևաբույրի ղեկավարները շրջանցում են կառավարության որոշումը. Լուսանկարներ
14/02/2024 12:46
Արարատի մարզի Ջրահովիտ գյուղի բնակիչներն այսօր փակել են գյուղի ճանապարհը։
Aysor.am-ի հետ զրույցում բնակիչներից Ջեմմա Հովսեփյանն ասաց, որ կառավարությունը համայնքների խոշորացումից հետո որոշում է ընդունել, ըստ որի, Ջրահովիտ և Արևաբույր համայնքները մեկ դպրոց պետք է ունենան։ Դպրոցը պետք է կառուցվի այդ երկու գյուղերի կենտրոնական հատվածում։
«Այդ մասին մեզ տեղեկացրել են անցած տարի մայիսին, կանգնեցրել են մեր նախակրթարանի շինարարությունը, քանի որ դպրոցը պետք է քանդեն։ Կառավարության որոշմամբ պետք է մեկ հզոր, մեծ դպրոց կառուցվի երկու գյուղերի արանքում։ Մեր դպրոցը 500 աշակերտի համար է, 1975 թվականին կառուցումից հետո մեր դպրոցը ընդունել է նաև Արևաբույրի աշակերտներին՝ միջնակարգ ուսուցման համար, քանի որ իրենց դպրոցն 8-ամյա էր»,-նշեց նա։
Բնակչի խոսքով՝ Արարատի մարզպետարանն Արևաբուր համայնքի ղեկավարության հետ քավորսանիկական հարաբերությունների մեջ են և հիմա ինչ-որ դավեր են նյութում իրենց դեմ, որպեսզի դպրոցը կառուցվի ոչ թե երկու գյուղի արանքում, այլ հենց Արևաբույրում. «Ինչու են շրջանցում կառավարության որոշումը։ Դա ընկնում է մեր գյուղի հակառակ կողմում, 2կմ-ից ավելի հեռավորություն է լինելու։ Ուզում են ընկերական շրջապատը, կապերն օգտագործելով՝ շրջանցել կառավարության որոշումը։ Նրանք ցանկանում են հին պայմանագիրը չեղյալ հատարարեն, նոր մրցույթ հայտարարեն և իրենց ուզածն անեն»։
Ջեմմա Հովսեփյանը նշեց, որ տարածքը, որտեղ ուզում են Արևաբույրի դպրոցը կառուցել, ճահճային է, մի քանի տարի առաջ այնտեղ դպրոցի հիմք է գցվել, սակայն տեսնելով, որ ճահիճ է, դադարեցրել են աշխատանքները. «Մեր պահանջն այն է, որ դպրոցը պետք է կառուցվի երկու գյուղի կենտրոնում։ Ուզում ենք վարչապետին, կառավարությանը տեղեկացնել, որ մարզպետարանը համայնքի հետ նման դավեր են նյութում»։

Жители перекрыли дорогу в Джраовит: они утверждают, что администрация губернатора и руководители Аревабуйра обходят решение правительства: Фото
Жители села Джраовит Араратской области сегодня перекрыли сельскую дорогу.
В беседе с Aysor.am одна из жительниц Джемма Овсепян рассказала, что после укрупнения общин правительство приняло решение, согласно которому в общинах Джраовит и Аревабуйр должна быть одна школа. Школу следует построить в центральной части этих двух сел.
«Нам сообщили об этом в мае прошлого года, остановили строительство нашего дошкольного учреждения, поскольку школу должны были снести. По решению правительства между двумя селами должна быть построена одна мощная, большая школа. Наша школа рассчитана на 500 учеников, после того, как она была построена в 1975 году, наша школа также принимала на среднее образование учеников из Аревабуйра, потому что их школа была восьмилетней", - сказала она.
По словам жительницы, администрация Араратской области находится в хороших отношениях с руководством общины Аревабуйр и теперь против них готовится заговор, чтобы школа была построена не между двумя селами, а в самом Аревабуйре. «Почему они обходят решение правительства? Она будет находится на обратной стороне нашего села, это будет более чем в 2 км. Они хотят обойти решение правительства, используя своих друзей и связи. Они хотят расторгнуть старый контракт, объявить новый тендер и делать то, чего хотят сами».
Джемма Овсепян отметила, что место, где хотят построить школу в Аревабуйре, заболочено, несколько лет назад там был заложен фундамент школы, но, увидев, что это болото, работы остановили. «Наше требование – школа должна быть построена в центре двух сел. Мы хотим проинформировать премьер-министра и правительство, что у администрации губернатора есть подобные сговоры с сообществом».