Պարտադրելով հրաժարվել Անկախության մասին հռչակագրից՝ Ադրբեջանը ստիպում է մեզ հրաժարվել Հայոց առաջին Հանրապետության իրավահաջորդը լինելու առաքելությունից. Դավիթ Անանյան
15/02/2024 15:31
Այլևս ակնհայտ է, որ նոր սահմանադրություն ընդունելու վերաբերյալ այսօրվա մարգինալ իշխանությունների առաջ քաշած արտածին օրակարգը, աներկբայորեն, թելադրված է մեր ոխերիմ հարևանների կողմից, որոնց մոլուցքը շատ հաճախ քաղաքական և քաղաքագիտական տարբեր մեկնաբանների կողմից ներկայացվում է որպես ռևանշիստական նկրտումներից՝ ապագայում հրաժարվելու պահանջի ամրագրում, նման դիտարկում է արել ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը։
Նա ընդգծել է՝ բազմիցս է նշվել, որ նոր սահմանադրության ընդունումն, ըստ էության, առնվազն նշանակում է հրաժարում Հայաստանի անկախության մասին հռչակագրում հաստատագրված հայոց պետականության հիմնարար սկզբունքներից և համազգային նպատակներից, քանի որ գործող Սահմանադրության նախաբանում (պրեամբուլայում) առկա է հղում Հայաստանի անկախության մասին հռչակագրին։
«Առաջարկում եմ հավաքական թուրքերի պահանջի իրական նպատակները փորձել դիտարկել մեկ այլ տեսանկյունից։
Անկախության մասին հռչակագրի, կամ Սահմանադրության մեջ ամրագրված սկբունքներում առկա չէ որևէ հիշատակում այն մասին, որ անկախացած Հայաստանը Խորհրդային Հայաստանի իրավահաջորդն է։ Դա մենք ենք մեր հետագա գործողություններով (օրինակ՝ Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա «մեղքը» բարդելով) նման անհիմն մոտեցում որդեգրել ու քարոզել տարիներ շարունակ։ Ակնհայտ է, որ նման հիշատակում չէր էլ կարող լինել, քանի որ Խորհրդային Հայաստանը միջազգային իրավունքի տեսանկյունից երբեք չի համարվել պետություն՝ փաստացի լինելով մեկ կենտրոնի կողմից ղեկավարվող և ՄԱԿ-ի (դրա իրավանախորդի՝ Ազգերի Լիգայի Գլխավոր խորհրդի) կողմից չճանաչված մի կազմավորում։
Փոխարենը, Անկախության մասին հռչակագրում հստակորեն ամրագրված է հետևյալը. «զարգացնելով 1918 թվականի մայիսի 28-ին ստեղծված անկախ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական ավանդույթները», որտեղ բնականաբար, խոսքը Հայոց Առաջին Հանրապետության մասին է, քանի որ Հայաստանն իր պատմության մեջ ունեցել է միջազգայնորեն (Ազգերի Լիգայի Գլխավոր խորհրդի կողմից) ճանաչված և միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան սահմանները որոշած (թեև գործընթացն անցյալ դարի 20-ականներին մնացել է անավարտ) մեկ Հանրապետություն՝ Հայոց առաջին Հանրապետությունը։
Ադրբեջանն իր սահմանադրությամբ ևս ամրագրել է մուսաֆաթական Ադրբեջանի իրավահաջորդը լինելու իրավական նորմ։ Սակայն, ի տարբերություն Հայոց Առաջին Հանրապետության, մուսաֆաթական Ադրբեջանը, որպես անկախ պետություն, չի ճանաչվել ՄԱԿ-ի իրավանախորդի՝ Ազգերի Լիգայի Գլխավոր խորհրդի կողմից։ Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից այս անբարենպաստ «անհավասարությունն» ու դրանից բխող բոլոր պատճառահետևանքային իրադարձությունների հավանականությունը Ադրբեջանը հստակ գիտակցում է։
Մյուս կողմից, պարտադրելով հրաժարվել Անկախության մասին հռչակագրից, Ադրբեջանը ստիպում է մեզ հրաժարվել Հայոց առաջին Հանրապետության իրավահաջորդը լինելու առաքելությունից, որը, ըստ էության, նշանակում է կամովին հրաժարվել պատմականորեն տրված և միջազգային իրավունքի ուժով մեզ պատկանող հայրենիքի լրջագույն հատվածը ապագայում տնօրինելու իրավական հնարավորությունից»,- Facebook-ում գրել է Անանյանը։

Давид Ананян: Требуя от нас отказаться от Декларации независимости, Азербайджан вынуждает нас отказаться от нашей миссии быть преемниками первой Армянской Республики
15/02/2024 16:17
Уже очевидно, что искусственная повестка дня, выдвигаемая нынешними маргинальными властями относительно принятия новой конституции, несомненно,  продиктована нашими заклятыми соседями, чьи навязчивые идеи зачастую преподносятся различными политическими и политологическими обозревателями как фиксация требования отказаться в будущем от реваншистских устремлений. Такое наблюдение сделал бывший председатель КГД Давид Ананян.
Он подчеркнул, что уже неоднократно говорилось, что принятие новой конституции, по сути, означает, как минимум, отказ от основополагающих принципов армянской государственности и общенациональных целей, закрепленных в Декларации независимости Армении, поскольку в преамбуле действующей Конституции содержится ссылка на Декларацию о независимости Армении.
«Предлагаю попытаться рассмотреть реальные цели требования коллективных турок с другой точки зрения.
В Декларации независимости и принципах, закрепленных в Конституции, нет упоминания о том, что независимая Армения является преемницей Советской Армении. Именно мы приняли и пропагандировали этот безосновательный подход своими последующими действиями (например, возложением «греха» на Алма-Атинскую декларацию). Очевидно, что такого упоминания быть не могло, поскольку Советская Армения никогда не считалась государством с точки зрения международного права, являясь фактически образованием, управляемым одним центром и не признаваемым Организацией Объединенных Наций (ее предшественницей, Генеральным советом Лиги Наций).
Вместо этого в Декларации независимости четко подчеркнуто следующее: «развитие демократических традиций независимой Республики Армения, образованной 28 мая 1918 года», где, конечно же, речь идет о Первой Республике Армения, поскольку в своей истории Армения имела международно признанные (Генеральным Советом Лиги Наций) и определила границы в соответствии с нормами международного права (хотя в 20-х годах прошлого века этот процесс остался незавершенным) едной Республики, первой Республики Армения.
Азербайджан также закрепил в своей конституции правовую норму быть преемником Мусафатского Азербайджана.Однако, в отличие от Первой Республики Армения, Мусафатский Азербайджан как независимое государство не был признан Генеральным советом Лиги Наций, законной предшественницы Организации Объединенных Наций. С точки зрения международного права, Азербайджан четко осознает это невыгодное «неравенство» и возможность всех вытекающих из него причинно-следственных событий.
С другой стороны, вынуждая нас отказаться от Декларации независимости, Азербайджан вынуждает нас отказаться от миссии быть правопреемниками Первой Армянской Республики, что по сути означает добровольный отказ от легальной возможности управлять в будущем наиболее серьезной частью исторически сложившейся Родины, данной и принадлежащей нам в силу международного права ", - написал Ананян в Facebook.