ՌԴ-ն առանց լաբորատոր փորձաքննության որևէ հիմքի՝ Հայաստանին պաշտոնապես տեղեկացրել է «Ջերմուկ»-ի հետ կապված խնդիրը. ՍԱՏՄ
15/02/2024 14:03
Ռուսաստանը Հայաստանին պաշտոնական գրությամբ տեղեկացրել է «Ջերմուկ» հանքային ջրի հետ կապված խնդրի մասին՝ առանց որևէ լաբորատոր փորձաքննության հիմք ներկայացնելու. այս մասին Aysor.am-ին հայտնեց Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի իրազեկման, խորհրդատվության և հանրության հետ տարվող աշխատանքների բաժնի պետ Անուշ Հարությունյանը։
«Այն, ինչ որ մամուլում էին իրենք ներկայացրել, որ մարդը խմել է Ջերմուկ, կոկորդը այրվել է, որից հետո մահացել է և որ իրացումից խմբաքանակը հանվել է, վերջ, այդ նույն ինֆորմացիան իրենք մեզ ուղարկել են նամակով»,-ասաց Հարությունյանը։
Խոսնակը նշեց, որ այս ամենի հետ կապված քայլեր կձեռնարկեն և կտեղեկացնեն։ «Ենթադրվում է, որ մենք էլ նամակով կխնդրենք մանրամասներ տրամադրեն, այսինքն՝ լաբորատոր փորձաքննության արդյունքներ տրամադրել, որպեսզի դրա հիմքով մենք էլ կարողանանք գործողություն անել, եթե իհարկե որևէ խնդիր կհայտնաբերվի»,- նշեց ՍԱՏՄ ներկայացուցիչը։
Անուշ Հարությունյանի տեղեկացմամբ՝ «Ջերմուկ Գրուպ»-ում վերջին անգամ 2022 թվականին են ստուգումներ եղել, որևէ խախտում չի արձանագրվել։ Նա նշեց, որ վերջին հինգ-վեց տարիների ընթացքում «Ջերմուկ»-ի հետ կապված բողոք չեն ստացել։

РФ официально проинформировала Армению о проблеме с «Джермуком» без каких-либо оснований проведения лабораторного анализа
15/02/2024 14:46
Россия в официальном письме проинформировала Армению о проблеме с минеральной водой "Джермук", не представив никаких оснований проведения лабораторного анализа. Об этом Aysor.am сообщила начальник отдела информации и по связям с общественностью Инспекционного органа продовольственной безопасности Армении Ануш Арутюнян.
"То, что представили в прессе, что человек сделал глоток из бутылки минеральной воды «Джермук», после чего он был доставлен в больницу с ожогом пищевода и умер и что партия снята с продажи, всю эту информацию они нам отправили в письме", - сказала Арутюнян.
Пресс-секретарь отметила, что в связи со всем этим они предпримут шаги и проинформируют. "Предполагается, что мы попросим их предоставить подробности в письменной форме, то есть предоставить результаты лабораторного анализа, чтобы мы могли на основании этого принять меры, если, конечно, обнаружится какая-то проблема", - сказала представитель Инспекционного органа.
По словам Ануш Арутюнян, в компании «Джермук Групп»  проверки проводились в последний раз в 2022 году, нарушений не было зафиксировано. Она отметила, что за последние пять-шесть лет к ним не поступало никаких жалоб на "Джермук".