Իրանի դեսպանը Երևանի քաղաքապետարան է այցելել
«Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հետ: Անդրադառնալով երկու մայրաքաղաքների միջև հաստատված գործակցությանը՝ կողմերը փաստել են, որ առկա է լայն դաշտ՝ երկուստեք հարաբերությունների ողջ ներուժն օգտագործելու և քաղաքային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված համատեղ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Քաղաքապետ Ավինյանն առանձնակի կարևորել է բոլոր այն նոր ծրագրերի շրջանակը, որոնք նոր թափ են հաղորդում երկու երկրների ու քաղաքների հարաբերություններին:
Շնորհակալություն հայտնելով գործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամության համար՝ դեսպան Մեհդի Սոբհանին իր հերթին նշել է, որ իրանական բազմաթիվ ընկերություններ կան, որոնք հետաքրքրված են Երևանում ներդրումներ իրականացնելու համար:
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Երևանում մետրոյի նոր կայարանի կառուցմանը, ավտոբուսային հավաքակայանը էլեկտրական ավտոբուսներով համալրելու ծրագրին, այգիների ու խաղահրապարակների կառուցման նախագծերին:
Կողմերը կարևորել են նաև իրանցի զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը Երևանի նկատմամբ: 2023թ. Երևան է այցելել շուրջ 120 000 զբոսաշրջիկ»:

Посол Ирана посетил мэрию Еревана
«Мэр Еревана Тигран Авинян встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Ирана в Армении Мехди Собхани. Касаясь налаженного сотрудничества между двумя столицами, стороны констатировали, что существует широкий спектр проектов, направленных на развитие городских инфраструктур при использовании всего потенциала двусторонних отношений.
Мэр Авинян подчеркнул наличие широкого спектра новых программ, которые придают новый импульс отношениям между двумя странами и городами.
Выразив благодарность за готовность расширять сотрудничество, посол Мехди Собхани, в свою очередь, отметил, что есть много иранских компаний, заинтересованных в инвестировании в Ереван.
В частности, обсуждался вопрос строительства новой станции метро в Ереване, план оснащения автовокзала электробусами, проекты строительства парков и детских площадок.
Стороны также подчеркнули интерес иранских туристов к Еревану. В 2023 году Ереван посетили около 120 тысяч туристов»- говорится в сообщении мэрии Еревана.