Սերժ Սարգսյանի գործով դատական նիստը հետաձգվեց
Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մեղադրվում է մոտ կես միլիարդ դրամ գումարի հափշտակության կատարումը կազմակերպելու համար:
Հիշեցնենք, որ քրեական գործով կա 3 մեղադրյալ։ Սերժ Սարգսյանից բացի, մեղադրանքներ են առաջադրվել նաեւ փոխնախարար Սամվել Գալստյանին, գործարար Բարսեղ Բեգլարյանին։
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կազմակերպմամբ և «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանի դրդմամբ, ՀՀ նախկին գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Սամվել Գալստյանի ու նույն նախարարության բուսաբուծության վարչության պետ Գևորգ Հարությունյանի օժանդակությամբ, ՀՀ նախկին գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի կողմից 2013 թվականի հունվարի 25-ից փետրվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից վատնվել է պետական աջակցության ծրագրերի իրականացման ընթացքում իրացված 15.391.765 լիտր դիզելային վառելիքի համար հատկացված սուբսիդիայի առանձնապես խոշոր չափերով գումարը՝ 489.160.310 ՀՀ դրամը:

Заседание суда по делу Сержа Саргсяна перенесено
Напомним, по уголовному делу проходят трое фигурантов. Помимо Сержа Саргсяна обвинения предъявлены также заместителю министра Самвелу Галстяну и предпринимателю Барсегу Бегларяну.
Согласно обвинительному заключению, бывший министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян в период с 25-го января по 7-е февраля 2013 года растратил выделенную из резервного фонда правительства РА на приобретение 15.391.765 литров дизельного топлива сумму субсидий в размере 489.160.310 драмов в ходе реализации программы государственной поддержки.
По версии следствия, растрата была организована третьим президентом Армении Сержем Саргсяном при подстрекательстве владельца компании ООО "Флеш" Барсега Бегларяна и при содействии бывшего заместителя министра сельского хозяйства Самвела Галстяна и начальника Управления растениеводством того же ведомства Геворка Арутюняна.