Չնայած բոլոր մարտահրավերներին՝ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության գործընթացին. Ալեն Սիմոնյան
Բուլղարիա պաշտոնական այցի շրջանակում փետրվարի 16-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադեւը:
Բուլղարիայի նախագահը նշել է, որ չնայած հայ-բուլղարական սերտ միջպետական հարաբերություններին՝ կա համագործակցության չիրացված մեծ ներուժ արդյունաբերական, առեւտրատնտեսական, մշակութային եւ այլ ոլորտներում:
«Հայ համայնքը մեծ ներդրում ունի Բուլղարիայի մշակութային, գիտական եւ կրթական կյանքում, եւ մենք ուրախ կլինենք զարգացնել Հայաստանի հետ երկկողմ փոխգործակցությունն այս եւ այլ ոլորտներում»,- նշել է Բուլղարիայի նախագահը:
Անդրադառնալով ժողովրդավարական ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին եւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին՝ Ռումեն Ռադեւը բարձր է գնահատել Հայաստանի հավատարմությունը եվրոպական արժեքներին եւ ընդգծել, որ Բուլղարիան պատրաստ է մշտապես աջակցել Հայաստանին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Բուլղարիայի նախագահին ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը եւ այն խնդիրները, որոնց Հայաստանը բախվում է հարավկովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության եւ հարատեւ անվտանգության հաստատման հարցում:
Ռումեն Ռադեւն իր մտահոգությունն է հայտնել տարածաշրջանում վերջին ռազմական գործողությունների վերաբերյալ եւ վստահեցրել, որ Բուլղարիան կանի ամեն բան՝ նպաստելու խաղաղության հաստատմանը:
«Չնայած բոլոր մարտահրավերներին՝ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության գործընթացին, եւ այս համատեքստում մենք ակնկալում ենք նաեւ Բուլղարիայի աջակցությունը»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցության հնարավորությունները կրթության, մշակույթի, ենթակառուցվածքների, զբոսաշրջության, ռազմական եւ առեւտրատնտեսական ոլորտներում:

Ален Симонян: Несмотря на все вызовы, Армения привержена мирному процессу
Президент Болгарии Румен Радев в рамках официального визита в Болгарию принял делегацию, возглавляемую председателем НС Армении Аленом Симоняном.
Ален Симонян, приветствуя Президента Республики Болгария, поблагодарил за теплый прием делегации Армении и конструктивный диалог.
Президент Болгарии отметил, что, несмотря на тесные армяно-болгарские межгосударственные отношения, есть весомый нереализованный потенциал сотрудничества в промышленной, торгово-экономической, культурной и других сферах.
"Армянская община вносит большой вклад в культурную, научную и образовательную жизнь Болгарии, и мы будем рады развивать двустороннее взаимодействие с Арменией в этих и других областях", - отметил Президент Болгарии.
Коснувшись демократических институциональных реформ и отношений РА-ЕС, Румен Радев высоко оценил приверженность Армении европейским ценностям и подчеркнул, что Болгария всегда готова содействовать РА.
Председатель НС Ален Симонян представил президенту Болгарии проект "Перекресток мира" и проблемы, с которыми сталкивается Армения в установлении долгосрочного мира и безопасности в регионе Южного Кавказа.
Румен Радев выразил озабоченность недавними военными действиями в регионе и заверил, что Болгария сделает все возможное, чтобы способствовать утверждению мира.
"Несмотря на все вызовы, Армения привержена мирному процессу, и в этом контексте мы ожидаем также поддержки Болгарии", - подчеркнул А.Симонян.
На встрече обсуждены возможности двустороннего и многостороннего сотрудничества в области образования, культуры, инфраструктур, туризма, военной и торгово-экономической сферах.