Վահան Քերոբյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրվեց տնային կալանքը
Հակակոռուպցիոն դատարանը որոշում կայացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրել տնային կալանքը՝ երկու ամիս ժամկետով։
Այդ ժամանակահատվածում Քերոբյանին կարգելվի իր փաստացի բնակության վայրում՝ Երևան քաղաքի Կոմիտասի պողոտայում գտնվող իր բնակարանում, հյուրընկալել և շփում ունենալ այլ անձանց հետ, կարգելվի ունենալ նամակագրություն, օգտվել հաղորդագրության այլ ձևերից։ Քերոբյանին կարգելվի ունենալ նաև հեռախոսային խոսակցություններ, բացառությամբ՝ շտպօգնության, իրավապահ մարմինների կամ արտակարգ իրավիճակներում փրկարար ծառայության կանչի։
Քերոբյանը հայտարարեց, որ դատարանի այս որոշումը կբողոքարկվի։
Փետրվարի 14-ին Վահան Քերոբյանը հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնից ազատման մասին:
Երեկ Քերոբյանին հրավիրել էին Քննչական կոմիտե ու մեղադրանք առաջադրել։ Նրան կալանավորելու միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան:
Վահան Քերոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու հոդվածով՝ «Սիներջի» ընկերության հետ կապված գործով։ Քերոբյանը մեղադրանքը չի ընդունում:
Քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության կարիքների համար ծառայության ձեռքբերման մրցույթի ընթացքում կատարված առերևույթ չարաշահումների վերաբերյալ քրեական վարույթով քրեական հետապնդում է հարուցվել 8 անձի նկատմամբ, որից 5-ը Էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնատար անձինք են:
Ավելի վաղ Էկոնոմիկայի նախարարությունում առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումների գործով ձերբակալվել էին Էկոնոմիկայի նախարարի՝ պաշտոնից ազատված տեղակալ Անի Իսպիրյանը, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եղբոր կինը՝ Անի Գևորգյանը, որն աշխատել է «Սիներջի» ընկերությունում, «Սիներջի» ընկերության հիմնադիր և ղեկավար Աշոտ Հովանեսյանը, ընկերության աշխատակից Լիլի Մկրյանը։ Ավելի ուշ Անի Իսպիրյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել տնային կալանքը, մյուս երեքը կալանավորվել էին: ԱԺ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները միջնորդություն էին ներկայացրել Դատախազություն՝ փոխելու Աշոտ Հովանեսյանի, Անի Գևորգյանի և Լիլի Մկրյանի խափանման միջոցները:
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 12-ին սեփական նախաձեռնությամբ փոխել է Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով անցնող մեղադրյալներ՝ «Սիներջի» ընկերության աշխատակիցներ Անի Գևորգյանի և Լիլի Մկրյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը:

Ваану Керобяну в качестве меры пресечения был выбран домашний арест
Антикоррупционный суд избрал двухмесячный домашний арест мерой пресечения бывшему министру экономики Республики Армения Ваану Керобяну.
В течение этого времени Ваану Керобяну будет запрещено вести переписку, пользоваться другими видами связи. Керобяну также будет запрещено вести телефонные разговоры, за исключением звонков в службы экстренной помощи, правоохранительные органы или службы спасения в экстренных ситуациях.
Керобян сообщил, что это решение суда будет обжаловано.
Вчера Керобяна пригласили в Следственный комитет и предъявили обвинение. В суд было подано ходатайство о его аресте.
14 февраля Ваан Керобян заявил об отставке с поста министра экономики.
Ваану Керобяну предъявлено обвинение в злоупотреблении должностными полномочиями по делу, связанному с компанией «Синерджи». Керобян не принимает обвинение.
Следственный комитет сообщил, что в отношении 8 лиц, 5 из которых являются должностными лицами Минэкономики, возбуждены уголовные дела по факту очевидных злоупотреблений, допущенных в ходе тендера на «Создание Банка государственных инвестиционных проектов» для нужд Министерства экономики Республики Армения.
Ранее по делу о явных коррупционных злоупотреблениях в Министерстве экономики были арестованы освобожденный от должности заместитель министра экономики Ани Испирян и супруа брата спикера НС Алена Симонян Ани Геворгян, работавшая в компании "Синерджи", директор компании «Синеджи» Ашот Ованнисян, сотрудница компании Лили Мкрян. Позже в качестве меры пресечения в отношении Ани Испирян был избран домашний арест, остальные трое были задержаны. Депутаты правящей фракции НС "Гражданский договор" обратились в прокуратуру с ходатайством об изменении меры пресечения в отношении Ашота Ованнисяна, Ани Геворгян и Лили Мкрян.
12 февраля 2024 года прокурор по собственной инициативе изменил меру пресечения, наложенную в отношении сотрудников компании Synergy Ани Геворкян и Лили Мкрян, обвиняемых в расследуемом Следственным комитетом уголовном производстве.