Գնդակը Ռուսաստանի դաշտում չէ․ Լավրով
Ուկրաինայի հետ երկխոսության հարցում գնդակը Ռուսաստանի դաշտում չէ։ Նախ՝ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պետք է չեղարկի Մոսկվայի հետ բանակցություններն արգելող հրամանագիրը, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ «Եվրամայդան. Ուկրաինայի կորցրած տասնամյակը» գիտագործնական կոնֆերանսի ժամանակ։
«Գրեթե երկու տարի առաջ՝ 2022 թվականի ապրիլին համաձայնագիր կար, որը, սակայն, անգլո-սաքսոններն ուղղակի արգելեցին Զելենսկուն՝ ստորագրել, իսկ փաստաթուղթն արդեն համաձայնեցված էր։ Ուստի ևս մեկ անգամ պիտի կրկնեմ Պուտինի կառավարության հետ բանակցություններն արգելող Զելենսկու հրամանագրի առկայության մասին։ Մեր նախագահը բազմիցս, երբ Արևմուտքը բանակցելու հարցն է բարձրացրել, ասել է. «Ստիպեք նրան չեղարկել այդ հրամանագիրը և հրապարակայնորեն հայտարարել այդ մասին»։ Ուստի գնդակը մեր դաշտում չէ, դա բոլորը հիանալի հասկանում են»,- ասել է Լավրովը։
Նշենք, որ Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի որոշումը՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններ վարելու անհնարինության մասին, Զելենսկին ուժի մեջ է մտցրել 2022 թվականին։

«Мяч не на стороне России» по урегулированию на Украине — Лавров
Мяч не на стороне Москвы в вопросе диалога с Киевом, поскольку сначала украинский президент Владимир Зеленский должен отменить указ, запрещающий переговоры с руководством РФ. Об этом заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на научно-практической конференции «Евромайдан: потерянное десятилетие Украины».
«Была договоренность почти два года назад, в апреле 2022 года, которую просто запретили англосаксы Зеленскому подписывать, которая была согласована уже. <> Повторю в очередной раз о наличии указа Зеленского, запрещающего переговоры с правительством [президента РФ Владимира] Путина. Наш президент неоднократно, когда Запад подобные вопросы ставил, говорил: „Вы заставьте его, чтобы он отменил этот указ и публично об этом сказал“. Мяч не на нашей стороне, это все прекрасно понимают», — констатировал министр, слова которого приводит ТАСС.
Лавров отметил, что Москва ценит нейтральную позицию мирового большинства, призывающего к урегулированию ситуации на Украине, и надеется на совместную борьбу с наемничеством.