Հայաստանի իշխանությունը մտել է աշխարհաքաղաքական բախումների դաշտ, որտեղ դեռ պարզ չէ, թե ով կշահի, բայց միանշանակ է, որ Հայաստանը կկորցնի․ Տիգրան Աբրահամյան
16/02/2024 21:51
«Թեհրանում մասնակցում եմ «Հայ դատն այսօր» 15-րդ խորհրդաժողովին, որի թեման է` «Արցախի կորուստ, համազգային ճգնաժամ. գոյապայքար ՀՀ պետականության և ինքնիշխանության պահպանման համար», որը կազմակերպվել է ՀՈւՍԿ հաստատության կողմից (Թեհրանի Հայ Դատի հանձնախումբ):
Թեմայի շրջանակներում ծավալուն անդրադարձել եմ տարածաշրջանային խնդիրներին, դրանում աշխարհաքաղաքական դիմակայությանն ու հնարավոր սցենարային զարգացումներին:
Անհնար է թերագնահատել կամ շրջանցել տարածաշրջանային երկրների, մասնավորապես Իրանի դերն այս զարգացումներում, մանավանդ, որ մի քանի կարևոր ուղղություններում երկկողմ շահերը համընկնում են և կարող են ծառայել ընդհանուր նպատակներին:
Մյուս կողմից, խնդիրն այն է, որ Հայաստանի իշխանությունը շարժվում է ոչ թե պրագմատիկ կամ չոր հաշվարկով, այլ մտել է աշխարհաքաղաքական բախումների դաշտ, որտեղ դեռ պարզ չէ, թե ով կշահի, բայց միանշանակ է, որ Հայաստանը կկորցնի:
Չեմ կարող նաև չարձանագրել, որ Հայաստան-Ադրբեջան նոր բախումը կարող է անկայունություն և ցնցումներ մտցնել Մեծ տարածաշրջանում:
Դեռևս հնարավորություն կա հնարավոր բախումը կանխելու համար, բայց դա կապված է մեծ թվով գործոններից, որոնց ապահովումը տարբեր պատճառներով բարդ կլինի»:

Тигран Абрамян: Власти Армении вступили в поле геополитических конфликтов, где пока не ясно, кто выиграет, но одно однозначно, что Армения потеряет
17/02/2024 01:26
«В Тегеране я участвую в 15-й конференции «Ай Дат сегодня», на тему - «Потеря Арцаха, общенациональный кризис: борьба за сохранение государственности и суверенитета Республик Армения», организованную Центром изучения армянских проблем Комитета Ай Дата Тегерана (HOOSK).
В рамках темы я подробно обсудил региональные проблемы, геополитическое противостояние и возможные сценарии развития событий.
Невозможно недооценивать или игнорировать роль стран региона, в частности Ирана, в этих событиях, тем более что по ряду важных направлений двусторонние интересы совпадают и могут служить общим целям.
С другой стороны, проблема в том, что власти Армении действуют не с прагматичными или сухими расчетами, а вышли на поле геополитических конфликтов, где пока не ясно, кто выиграет, но Армения однозначно потеряет.
Не могу не отметить, что новый конфликт между Арменией и Азербайджаном может принести нестабильность и потрясения в Большой регион.
Возможность предотвратить возможное столкновение еще есть, но она зависит от множества факторов, обеспечить которые будет сложно по разным причинам».