«Զանգեզուրի միջանցքը» թուրքական աշխարհի համար նաև հոգեբանական հարց է. «անիծված սեպը» վերացնելու խնդիր ունեն. Արմեն Մինասյան (Տեսանյութ)
17/02/2024 15:03
Այսպես կոչված՝ «Զանգեզուրի միջանցքը» խոշոր խաղացողներից յուրաքանչյուրի համար իր նշանակությունն ունի՝ ռացիոնալ շահից մինչև հոգեբանական, իմիջային։ Այդ մասին «Օբյեկտիվ» հաղորդմանն ասել է քաղաքագետ Արմեն Մինասյանը:
Նրա խոսքով, թուրքական պետությունների համար՝ առաջին հերթին Թուրքիայի և Ադրբեջանի, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքը» նաև հոգեբանական խոչընդոտ է՝ թուրքական աշխարհի երկու հատվածների ջլատված լինելու հանգամանքը հաղթահարելու առումով: Մինասյանը նշում է՝ Թուրքիան Կենտրոնական Ասիայի հետ կապելու համար Զանգեզուրը միշտ էլ դիտարկվել է իբրև անիծված սեպ։
«Այսպես կոչված՝ «Զանգեզուրի միջանցքն» ունի հսկայական տնտեսական նշանակություն՝ Արևելք-Արևմուտք միջանցքի զարգացման առումով: Ինչ վերաբերում է ՌԴ-ին, չասենք միջանցք, բայց Ռուսաստանի համար ձեռնտու է, որ Հարավային Կովկասը Թուրքիայի հետ կապող տրանսպորտային ուղիները ապաշրջափակվեն: Պատժամիջոցներով պայմանավորված՝ Ֆինլանդիայից Սև ծով հսկայական սահմանագիծը փակ է, և աշխարհի ամենախոշոր շուկաներից մեկի՝ Եվրոպայի հետ գոնե միջնորդավորված կապ ունենալու համար ՌԴ-ին պատուհան է պետք: Միակ տեղը, որտեղ կարելի է պատուհան բացել՝ Հարավային Կովկասն է. Ռուսաստանի տարածքից Եվրոպա գոնե միջնորդավորված դուրս գալու համար միակ ուղին մնում է Կովկասի տարածաշրջանը»:

Армен Минасян: «Зангезурский коридор» является также психологической проблемой для тюркского мира: их задача — ликвидировать «проклятый клин» (Видео)
17/02/2024 15:33
Так называемый «Зангезурский коридор» имеет для каждого из крупных игроков свое значение – от рационального интереса до психологического, имиджевого. Об этом в программе "Объектив" рассказал политолог Армен Минасян.
По его словам, для турецких государств, в первую очередь Турции и Азербайджана, так называемый «Зангезурский коридор» является также психологическим препятствием в плане преодоления того факта, что две части тюркского мира разделены. Минасян отмечает, что Зангезур всегда рассматривался как проклятый клин, соединяющий Турцию с Центральной Азией.
«Так называемый «Зангезурский коридор» имеет огромное экономическое значение с точки зрения развития коридора Восток-Запад. Что касается РФ, то, скажем так, не коридор, но России выгодно, чтобы транспортные пути, связывающие Южный Кавказ с Турцией, были разблокированы. Из-за санкций закрыта обширная граница от Финляндии до Черного моря, и России необходимо окно, позволяющее хотя бы косвенно соединиться с одним из крупнейших рынков мира — Европой. Единственное место, где можно открыть окно, — это Южный Кавказ. Кавказский регион остается единственным выходом с территории России в Европу, даже через посредничество».