Նստել ու սպասել Նիկոլի գնալուն՝ նույնն է, թե նստել ու սպասել հետագա աղետներին․ «Ե՞րբ կգնա Նիկոլը, ու կգա նոր փուլ. մաս 2»․ Վահե Հովհաննիսյան
17/02/2024 11:06
Նստել ու սպասել Նիկոլի գնալուն ու նորմալ մարդկանց իշխանության գալուն՝ նույնն է, թե նստել ու սպասել հետագա աղետներին։ Իր հոդվածում գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը։
«Ե՞րբ կգնա Նիկոլը, ու կգա նոր փուլ. մաս 2
Բոլոր սոցհարցումները ցույց են տալիս, որ երկրում կա փոփոխությունների մեծ պահանջ։
Բայց այսօր հասարակությանն առաջարկվում է «փոփոխությունների» հետևյալ բանաձևը. Նիկոլ՝ նոր աղետով, կամ՝ հնի ռեստավրացիա (գոնե այդպիսին է հասարակության ընկալումը)։ Այդ պատճառով էլ մարդիկ փակվել են իրենց տներում։
Նստել ու սպասել Նիկոլի գնալուն ու նորմալ մարդկանց իշխանության գալուն՝ նույնն է, թե նստել ու սպասել հետագա աղետներին։ Փոփոխությունը գալու է, երբ մենք մարդկանց պարզ ասենք՝ ի´նչ ենք անելու, ի´նչ ենք առաջարկում մեր ժողովրդին՝ Նիկոլի գնալուց հետո, և վերջապես՝ ովքեր ենք «մենք»։ Լուծումը նոր քաղաքական միտքն է՝ Հայաստանի հետպատերազմական վերականգնման նոր փաթեթ, նոր տեսլական ներկայացնող ուժեր, որոնք նաև կստանձնեն այդ փաթեթի իրականացման պատասխանատվությունը։ Այդ մարդիկ պետք է նոր ձևաչափերով, նոր ասելիքով, նոր գաղափարներով խոսեն նախ՝ իրար հետ և հետո՝ հասարակության հետ: Զրո էմոցիա, զրո գավառական հայրենասիրություն, միայն ռացիոնալ-սառը ծրագրեր։ Մարդկանց պետք է ազատել հետոյի անորոշությունից։ Երբ քաղաքացին հասկանա, թե իր հետ, իր ընտանիքի հետ ինչ է լինելու, պետության հետ ինչ է լինելու, կդադարի վախենալ անորոշությունից և վերջապես դուրս կգա տնից։
Մնացել է կես քայլ.
Իրականում ապագայի պատասխանատվության թիմերի ձևավորմանը մնացել է կես քայլ։ Ողբերգական կյանքը ստիպեց, որ հընթացս ձևավորվի նոր անվանացանկ՝ սկզբունքային, գրագետ, պարկեշտ մարդկանցից (կամ՝ ծանոթ դեմքեր նոր պայմաններում հանդես եկան նոր որակներով), մարդկանց, որոնց կյանքի իմաստն այլևս միայն պետություն պահելն է։ Այս մարդկանց թիվը բավականին մեծ է. նրանց կգտնենք հանրային հարթակներում, եկեղեցում, ցավոք՝ նաև բանտերում։ Վերջին դժվար կես քայլի վրա ենք։ Պետք է հաղթահարենք մի շարք տեսանելի և կռահելի արգելքներ.
1. Ներքին խանդ, խարդավանք
2. Չհիմնավորված անձնական ամբիցիաներ
3. Ռեսուրսի բացակայություն
Իհարկե, պետք է ընդունել, որ ոչ բոլորն են ազնիվ ու ոչ բոլորի համար է պետական շահը զբաղեցնում առաջին հորիզոնականը։ Իհարկե, կան դեպքեր, երբ անձնական բարեկեցությունը կամ գույքն են առաջին տեղում։ Խնդիր կա նաև չհիմնավորված ամբիցիաներ ունեցողների հետ, ինչը խանգարում է լայն ու բազմազան շրջանակների միջև առողջ գործընկերային հարաբերություններ ստեղծելուն։ Այս երկու խնդիրն էլ կարելի է լուծել պրոցեսի հենց սկզբից՝ խաղի ճիշտ կանոններ ֆիքսելով և խստորեն պահելով դրանք։
Հայաստանի նոր պատասխանատվության թիմը կհաստատի Նիկոլի ասածը, որ մենք, այո, գնում ենք ականապատված դաշտով, և գուցե իրոք կա միայն մեկ ճիշտ ճանապարհ, բայց կֆիքսի, որ դաշտը թո´ւրքը չի ականապատել։ Հայաստանի նոր պատասխանատվության թիմը պետք է փոխի հանրային դոմինանտ գիտակցությունը. մեր աղետների պատճառը թուրքը չէ, թուրքին հնարավոր է կանգնեցնել, բայց հային կանգնեցնելու ձևը չենք գտնում։ Ներքին փոփոխություն է պետք, որի մարդկային ռեսուրսը կա։ Պայքարի մյուս, նյութական ռեսուրսների մասին՝ հաջորդիվ»։

Ваге Оганесян: Сидеть и ждать ухода Никола – это то же самое, что сидеть и ждать дальнейших катастроф: «Когда Никол уйдет и наступит новый этап? часть 2»
17/02/2024 11:36
Сидеть и ждать ухода Никола и прихода к власти нормальных людей - это то же самое, что сидеть и ждать будущих катастроф. Об этом в своей статье написал член группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганесян.
«Когда Никол уйдет и наступит новый этап? часть 2
Все опросы общественного мнения показывают, что в стране существует большой запрос на перемены.
Но сегодня обществу предлагается следующая формула «перемен»: либо  Никол с новыми  катастрофами, либо восстановление старой власти. "По  крайней мере, таково восприятие публики. Поэтому люди закрылись в своих домах.
Но сидеть и ждать ухода Никола и прихода к власти нормальных людей - это то же самое, что сидеть и ждать будущих катастроф.
Изменения наступят, когда мы четко скажем людям, что мы будем делать, что мы предлагаем нашим людям после ухода Никола и, наконец, кто мы такие.  Решением является новая политическая мысль, новый пакет послевоенного восстановления Армении, приход к власти сил, представляющих новое видение, которые также возьмут на себя ответственность за реализацию пакета реформ. Эти люди должны говорить в новых форматах, говорить новые вещи, новые идеи, сначала друг с другом, а затем с обществом. Ноль эмоций, ноль провинциального патриотизма, только рационально-холодные планы.  Люди должны быть освобождены от неопределенности будущего. Когда гражданин поймет, что будет с ним, его семьей, что будет с государством, он перестанет бояться неопределенности и наконец выйдет из дома.
До формирования ответственных команд будущего осталось полшага.
Трагическая жизнь заставила сформировать новый список принципиальных, грамотных, порядочных людей, целью жизни которых является сохранение государства. Число этих людей довольно велико, мы найдем их на общественных платформах, в церкви, к сожалению, и в тюрьмах. Мы находимся на последнем сложном полушаге. Нам предстоит преодолеть ряд видимых и предсказуемых препятствий, среди которых внутренние интриги, необоснованные личные амбиции, недостаток ресурса.
Конечно, следует признать, что не все честны и не у всех государственный интерес стоит на первом месте. Бывают случаи, когда личное благополучие или имущество стоит на первом месте. Существует также проблема с теми, кто имеет необоснованные амбиции, что препятствует созданию здоровых партнерских отношений между широким и разнообразным кругом людей. Обе эти проблемы можно решить с самого начала процесса, установив правильные правила игры и строго их соблюдая.
Новая ответственная команда должна изменить доминирующее общественное сознание. Причина наших бедствий не турок, турка можно остановить, мы никак не можем найти способ поднять на борьбу армянина. Нужны внутренние изменения, человеческий ресурс для которых есть․ Об остальных, материальных ресурсах борьбы, мы поговорим позже».