Ինչպես են խաբում ու գերշահույթներ հետապնդում՝ տրանսպորտի գինը թանկացնելով․ Անդրանիկ Թևանյան (Տեսանյութ)
17/02/2024 12:43
Երևանում տրանսպորտի գինը գրեթե եռակի թանկացնելու ծրագիրը Նիկոլ Փաշինյանի թիմը ներկայացնում է որպես բարեփոխում։ Ասում են, թե, իբր, մեկ ուղևորի փոխադրման ինքնարժեքը տատանվում է 200-ից 230 դրամի սահմաններում։ Թե ինչպես են ստացել այդ թիվը՝ չեն ասում․ ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը։
«Փոխարենն ուրիշ բան են ասում և իրենց այդ ասածով բռնվում է սուտը։ Սուտը և տրանսպորտի գինը թանկացելու իրական նպատակը։
Եվ այսպես, ՔՊԿ-ական չինովնիկը պնդում է, որ քաղաքային տրանսպորտի տարեկան սուբսիդիան կազմում է 7 միլիարդ դրամ։ Նա հնչեցրել է նաև տրանսպորտից օգտվողների թիվը (ավտոբուս, տրոլեյբուս, մետրո)․ 635.000 ուղևորափոխադրում՝ 1 օրում։ Այսինքն՝ տարեկան 231․775․000։
Որպեսզի պարզենք, թե 1 ուղևորի համար որքան գումար է սուբսիդավորում բյուջեն, պետք է 7 միլիարդը բաժանենք 231.775.000-ի։ Ստացվում է մոտ 30 դրամ։ Այսինքն՝ իրենց իսկ ներկայացրած թվերով՝ այսօրվա մեկ ուղևորափոխադրումը կազմում է 130 դրամ, որից 100-ը վճարում է քաղաքացին, իսկ 30 դրամը տալիս է բյուջեն։
Ստացվում է, որ տրանսպորտը թանկացնելը հետապնդում է բացառապես գերշահույթ ստանալու նպատակ, կամ իրենց իսկ սիրած բառերով ասած՝ քաղաքացուն թալանի մատերիալ սարքելու նպատակ։
Այնպես որ, թող դեմագոգիայով չզբաղվեն։ Իրենք տրանսպորտի գինը թանկացնում են ճիշտ այն նպատակով, ինչով որ մյուս հարկերն ու տուրքերը, կարմիր կետագծերով ավտոկայանատեղիները և գույքահարկերը ավելացրեցին։ Նպատակը մեկն է՝ քաղաքացուն դարձնել «մուծվող», որպեսզի իրենք հարստանան՝ բյուջեն մսխելով։ Դրա համար էլ հարկատուին հռչակում են հերոս։ Իրենց պատկերացրած հերոսն առավոտից երեկո աշխատողն ու բյուջեին փող տվողն է։ Դե իսկ բյուջեն Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմակիցները տնօրինում են սեփական դրամապանակի պարունակության պես»,-գրել է նա։

Андраник Теванян: Как обманывают и преследуют сверхприбыль за счет повышения цен на транспорт. Андраник (Видео)
Команда Никола Пашиняна представляет программу повышения цен на транспорт в Ереване почти в три раза в качестве реформы. Говорят, что себестоимость перевозки одного пассажира колеблется от 200 до 230 драмов. А как они получили это число - не говорят. Об этом написал на своей странице в Facebook депутат НС Андраник Теванян.
«Вместо этого они говорят другое, и ложь раскрывается в том, что они говорят. Ложь и реальная цель повышения цен на транспорт.
Итак, чиновник от «Гражданского договора» утверждает, что годовая субсидия городского транспорта составляет 7 млрд. драмов. Он также упомянул число людей, пользующихся транспортом (автобусами, троллейбусами, метро). 635 000 пассажиров за 1 день. То есть – 231 775 000 человек в год.
Для того, чтобы узнать, сколько бюджет субсидирует на 1 пассажира, нам нужно 7 млрд. разделить на 231 775 000. Получается около 30 драмов. То есть, согласно цифрам, представленным ими, сегодня одна перевозка пассажира составляет 130 драмов, из которых 100 драмов выплачивает гражданин, а 30 драмов обеспечивает бюджет.
Получается, что повышение цен на транспорт направлено исключительно на получение сверхприбыли.
Так что пусть не занимаются демагогией. Они повышают цену на транспорт именно по той причине, по которой увеличили другие налоги и пошлины. Цель одна - превратить гражданина в того, кто «платит», чтобы они могли разбогатеть, растрачивая бюджет. Именно поэтому налогоплательщик объявлен героем. Герой, которого они себе представляют, — это тот, кто работает с утра до ночи и отдает деньги в бюджет. Ну а Никол Пашинян и его товарищии по команде распоряжаются бюджетом, как содержимым собственного кошелька» - написал он.