Հայ դիրքապահներ սպանվեցին Ադրբեջանի հետ սահմանին. կցանկանայի այս իրավիճակը քննարկել ձեզ հետ. Փաշինյանը՝ Բլինքենին (Տեսանյութ)
17/02/2024 13:29
ՀՀ կառավարությունից մանրամասներ են ներկայացրել Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպումից:
Ողջույնի խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Հաճելի է Ձեզ տեսնել այսօր։ Մենք գնահատում ենք այն դինամիկան, որ ունենք մեր երկկողմ հարաբերություններում։ Կարծում եմ` մենք հաստատել ենք շատ արդյունավետ գործընկերություն և 2019-ին սկսեցինք Ռազմավարական երկխոսությունը: Այս տարին ևս կարևոր է, մենք սպասում ենք մեր Ամերիկյան գործընկերների հետ բավականին ծավալուն օրակարգով նիստին։ Սա շատ լավ հնարավորություն կլինի՝ քննարկելու տարբեր հարցեր, մեր երկխոսությունն առավել արդյունավետ դարձնելու համար։ Իհարկե, տարածաշրջանային հարցերը ևս շատ կարևոր են մեր օրակարգի համար։ Դժբախտաբար, այս պահին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա է լարվածության նոր փուլ, վերջերս տեղի ունեցավ լարվածության նոր աճ, որը պատճառ դարձավ մեծ կորուստների։ Հայ դիրքապահներ սպանվեցին Ադրբեջանի հետ սահմանին։ Ես կցանկանայի այս իրավիճակը ևս քննարկել Ձեզ հետ»։
Իր հերթին Էնթոնի Բլինքենը նշել է. «Հաճելի է այսօր հանդիպել Ձեզ՝ պարոն Փաշինյան։ Հայաստանը շատ արժեքավոր գործընկեր է ԱՄՆ-ի համար, և մենք գնահատում ենք նրա՝ կայուն խաղաղության հանդեպ հանձնառությունը։ Մենք նաև կարող ենք ուժեղացնել մեր երկրների միջև կապերը բոլոր ուղղություններով։ Մենք այս ամենը քննարկել ենք վարչապետ Փաշինյանի հետ»։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների օրակարգային հարցերին վերաբերող թեմաներ, կարևորել ռազմավարական երկխոսության հետևողական զարգացումը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել անձամբ պարոն Բլինքենի ջանքերը` բանակցային գործընթացին ու երկխոսությանն աջակցելու, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովման ուղղությամբ: Վարչապետը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը՝ գնալ կոնկրետ լուծումների, մասնավորապես, արդեն իսկ միջազգային հարթակներում գրավոր կերպով հրապարակային արձանագրված սկզբունքների հիման վրա:
Էնթոնի Բլինքենն ընդգծել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը` շարունակելու ջանքերը բանակցային ու խաղաղ գործընթացին և երկխոսությունը շարունակելու հույս հայտնել:

Армянские пограничники были убиты на границе с Азербайджаном: Я хотел бы обсудить с вами эту ситуацию: Пашинян – Блинкену (Видео)
17/02/2024 13:43
Правительство Армении представило подробности встречи премьер-министра Никола Пашиняна и госсекретаря США Энтони Блинкена на полях Мюнхенской конференции по безопасности.
В своей приветственной речи премьер-министр Пашинян отметил: “Приятно видеть Вас сегодня. Мы ценим динамику, которая налажена в наших двусторонних отношениях. Думаю, что мы установили очень эффективное партнерство и в 2019 году начали стратегический диалог. Текущий год тоже важен, мы ждем встречи с нашими американскими партнерами с довольно широкой повесткой дня. Это будет очень хорошая возможность обсудить различные вопросы, чтобы сделать наш диалог более эффективным. Конечно, региональные вопросы также очень важны для нашей повестки. К сожалению, в данный момент наблюдается новый этап напряженности между Арменией и Азербайджаном, недавно произошел новый рост эскалации, что повлекло за собой большие потери. На границе с Азербайджаном были убиты армянские военнослужащие. Я бы хотел обсудить с Вами также эту ситуацию”.
В свою очередь, Энтони Блинкен отметил: “Приятно встретиться с Вами сегодня, господин Пашинян. Армения является очень ценным партнером для Соединенных Штатов, и мы ценим ее приверженность прочному миру. Мы также можем укрепить связи между нашими странами во всех направлениях. Мы обсудим все это с премьер-министром Пашиняном”.
Собеседники обсудили темы, связанные с вопросами повестки армяно-американских отношений, подчеркнули важность последовательного развития стратегического диалога.
Был затронут процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений.
Никол Пашинян высоко оценил личные усилия господина Блинкена по поддержке переговорного процесса и диалога по обеспечению мира и стабильности в регионе Южного Кавказа. Премьер-министр подтвердил готовность Республики Армения пойти на конкретные решения, в частности, на основе принципов, уже публично зафиксированных в письменном виде на международных площадках.
Энтони Блинкен подчеркнул готовность США продолжать усилия в переговорном и мирном процессе и выразил надежду на продолжение диалога.