«Փաստ». Արցախցիներին հատկացվող օգնությունը էլի են կրճատո՞ւմ
«Փաստ» թերթը գրում է. «Արցախը հանձնելուց հետո հայաստանյան իշխանությունները անընդհատ ցույց են տալիս, թե փորձում են կանոնակարգել Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների հարցերը, այդ թվում՝ բնակարանների փոխհատուցման հետ կապված ֆինանսական խնդիրները։ Դեռևս նախորդ տարվա հոկտեմբերից, ի թիվս այլ գումարային հատկացումների, նշվում էր, թե Արցախից տեղահանված ընտանիքներին բնակարան ձեռք բերելու համար հատկացվելու է 6 մլն դրամ միանվագ օգնություն։ Այս թիվը որոշ ժամանակ անց ձեռքի մի շարժումով դարձավ 5 մլն։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, վերջին շրջանում իշխանական շրջանակներից տեղեկություններ են տարածվում, թե իշխանությունը արցախցիներին պատրաստվում է տալ 2,5-3 մլն դրամ, այսինքն՝ սկզբնական նախատեսվածի կեսը: Մեր աղբյուրները նշում են, որ իշխանության ներկայացուցիչները հանդիպում են Արցախի տարբեր ՀԿ-ների ներկայացուցիչների հետ և այս մասին «նրբորեն» տեղեկացնում։ Թերթի հետ զրույցում մի շարք արցախցիներ դժգոհությամբ հայտնում են, որ դա չնչին գումար է և իրականում ոչ մի խնդիր չի լուծելու, առավել ևս՝ բնակարան ձեռք բերելու հարցում»։

«Факт»: Сокращают ли помощь, выделяемую арцахцам?
Газета «Факт» пишет: «После сдачи Арцаха власти Армении постоянно демонстрируют, что пытаются регулировать вопросы наших соотечественников, вынужденно переселенных из Арцаха, в том числе финансовые проблемы, связанные с компенсациями за жилье. С октября прошлого года среди других денежных выплат упоминалось, что семьям вынужденных переселенцев из Арцаха будет выделена единовременная помощь в размере 6 млн драмов на приобретение квартиры. Через некоторое время эта цифра по мановению руки стала 5 миллионов.
По данным газеты "Факт", недавно из правительственных кругов распространилась информация о том, что власти собираются выдать арцахцам 2,5-3 миллиона драмов, то есть половину того, что было запланировано изначально. Наши источники сообщают, что представители власти встречаются с представителями различных НПО Арцаха и "мягко" сообщают об этом. В разговоре с газетой ряд арцахцев выразили недовольство тем, что это небольшая сумма и не решит никаких проблем, особенно в плане покупки квартиры.