ԱՄՆ-ն նախատեսում է զինամթերքի նոր խոշոր խմբաքանակ մատակարարել Իսրայելին․ The Wall Street Journal
Միացյալ Նահանգները նախատեսում է տասնյակ միլիոնավոր դոլարների զինամթերք մատակարարել Իսրայելին՝ չնայած  հրադադար հաստատելու մասին կոչերին, որոնք ԱՄՆ-ն ուղղում է հակամարտող կողմերին, գրել է The Wall Street Journal-ը։
Պարբերականի տեղեկություններով՝ ամերիկյան իշխանությունները մտադիր են Իսրայելին տրամադրել մոտավորապես 1000 MK-82 ռումբ, KMU-572 ճշգրիտ ուղղորդման սարքեր և պայթուցիչներ՝ KMU-572 ռումբերի համար:
Զինամթերքի մատակարարման գործարքը դեռ քննարկման փուլում է, ԱՄՆ վարչակազմի կողմից այն հաստատվելուց հետո Կոնգրեսն իր հերթին պետք է համաձայնություն տա։
Ըստ հրապարակման՝ զինամթերքը տրվելու է տրվելու է Իսրայելին՝ Ռաֆահում ռազմական գործողության համար․ այստեղ ապաստան են գտել 1 միլիոնից ավելի պաղեստինցիներ․ Ռաֆահը հանդիսանում է հումանիտար օգնության բաշխման կենտրոն։
Հատկանշական է, որ Իսրայելին մեծածավալ զինամթերք մատակարարելու նախաձեռնությունը քննարկվում է մի փուլում, երբ ամերիկյան վարչակազմն Իսրայելին շատ ավելի հաճախ է հրապարակային կոչեր ուղղում՝ նվազագույնի հասցնել Գազայում խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերը:
The Wall Street Journal-ի տվյալներով՝ ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր ԱՄՆ-ն Իսրայելին մատակարարել է մոտավորապես 21 հազար ռումբ,  իսրայելցի զինվորականներն օգտագործել են մոտավորապես կեսը։

WSJ узнала о планах США направить Израилю крупную партию бомб
США собираются поставить Израилю военную помощь на десятки миллионов долларов, пишет The Wall Street Journal (WSJ) со ссылкой на источники.
По данным газеты, в пакет войдут бомбы МК-82, боеприпасы KMU-572 Joint, взрыватели для бомб FMU-139 (каждых по 1 тыс.). Пока поставка не утверждена, вопрос рассматривается внутри администрации США. Затем она должна быть одобрена в конгрессе.
Источники газеты рассказали, что такие бомбы Израиль уже использовал в ходе войны с ХАМАС. Хотя МК-82 недостаточно точны, чтобы наносить точечные удары, Израиль обладает инструментами, которые позволяют улучшить их.
WSJ указывает, что с начала войны 7 октября прошлого года Вашингтон направил Тель-Авиву примерно 21 тыс. высокоточных боеприпасов, около половины из них израильская армия израсходовала. По расчетам разведки США, остатков ей хватит на 19 недель боевых действий в Газе. Этот период сократится в случае начала масштабного противостояния с ливанской «Хезболлой», отметил источник газеты.