ՆԱՏՕ-ն իր զինվորականներին Ուկրաինա չի ուղարկի․ Շոլց
Արևմուտքը չի ցանկանում, որ  Ռուսաստանն ու   ՆԱՏՕ-ն հակամարտեն, ուստի Հյուսիսատլանտյան դաշինքն իր զինվորականներին չի ուղարկի Ուկրաինա, Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ժամանակ հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը։
«Երկու բան, իմ կարծիքով, առանցքային նշանակություն ունի. առաջինն այն է, որ Ռուսաստանի կողմից սպառնալիքն իրական է, ուստի մեր պաշտպանական և զսպման կարողությունները պետք է ամուր և վստահելի մնան։
Եվ երկրորդը՝ ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա, ուժի մեջ է այն, որ մենք չենք ուզում հակամարտություն Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև, այդ իսկ պատճառով նրանք, ովքեր աջակցում են Ուկրաինային, պատերազմի սկիզբից ի վեր միասնական կարծիք են ձևավորել, որ մենք մեր զինվորականներին Ուկրաինա չենք ուղարկի»,- հայտարարել է Շոլցը։

Шольц: НАТО не будут отправлять своих военнослужащих на Украину
Запад не хочет конфликта между Россией и НАТО, поэтому альянс не будет отправлять своих военных на Украину. Об этом заявил канцлер Германии Олаф Шольц, выступая на Мюнхенской конференции по безопасности.
"Две вещи, с моей точки зрения, имеют центральное значение: во-первых, угроза со стороны России реальна, поэтому наши способности по обороне и сдерживанию должны быть и оставаться достойными доверия. Как и прежде, в силе: мы не хотим конфликта между Россией и НАТО, поэтому все, кто поддерживает Украину, с начала войны едины во мнении, что мы не будем направлять собственных солдат на Украину", - заявил Шольц.
Канцлер при этом отметил, что Европа должна больше инвестировать в свою безопасность вне зависимости от того, кто станет следующим президентом США. "Европейцы должны существенно больше заботиться о своей безопасности сейчас и в будущем", - сказал он. По словам Шольца, к этому нужно стремиться, и "не важно, кто будет следующим президентом США".