Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Պերուի միջև․ փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
Փետրվարի 16-ին Լիմայում կայացել են Հայաստանի Հանրապետության և Պերուի Հանրապետություն արտաքին գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդակցություններ, հայկական կողմը ներկայացնում էր Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, պերուականը՝ արտաքին հարաբերությունների նախարարի տեղակալ Իգնասիո Իգերաս Արեն, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Կարևորվել է հայ-պերուական քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, առևտրատնտեսական, միջխորհրդարանական, ակադեմիական կապերի զարգացումը: Ընդգծվել է երկկողմ հարաբերություններում տնտեսական, կրթամշակութային կապերի ներուժի և դրա աշխուժացման կարևորությունը։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությանը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրների շուրջ։
Պարույր Հովհաննիսյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանված 100 հազարից ավելի հայ բնակչության կարիքների և իրավունքների հասցեագրման ուղղությամբ Հայաստանի ջանքերը, այդ թվում՝ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ։
Հանդիպմանը կողմերը անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Հայկական կողմը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը:
Խորհրդակցությունների շրջանակներում տեղի է ունեցել «Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Պերուի Հանրապետության արտաքին հարաբերությունների նախարարության միջև քաղաքական խորհրդակցությունների մեխանիզմի ստեղծման մասին» փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը:
Այցի ընթացքում ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդիպում է ունեցել Պերուի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի հետ»։

Политические консультации между Арменией и Перу: подписан меморандум о взаимопонимании
В Лиме 16 февраля состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Перу.
Как сообщили в МИД, собеседники обсудили широкий спектр вопросов, связанных с развитием двусторонних отношений. Была подчеркнута важность активизации политического диалога Армения-Перу, расширения договорно-правового поля, развития торгово-экономических, межпарламентских, академических связей. Было упомянуто и о важности потенциала экономических, образовательных и культурных связей и его активизации в двусторонних отношениях.
Стороны коснулись взаимодействия в рамках международных организаций.
Состоялся обмен мнениями и вокруг актуальных вопросов региональной и международной повестки.
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян представил усилия Армении по удовлетворению нужд и прав более чем 100 000 лиц, насильственно перемещенных в результате этнической чистки в Нагорном Карабахе, в том числе в сотрудничестве с международными партнерами.
На встрече стороны также коснулись процесса урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Армянская сторона представила программу «Перекресток мира», разработанную правительством Республики Армения.
В рамках консультаций состоялось подписание меморандума о взаимопонимании «О создании механизма политических консультаций между Министерством иностранных дел Армении и МИД Перу».