ՀՀ օրենսդրական ակտերում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ պահանջները պետք է վերացվեն. Ադրբեջանի ԱԳՆ
19/02/2024 12:11
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը միջազգային հանրությանը մոլորեցնող հայտարարություններ է անում, որը ցավալի է. այս մասին ասել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով Մյունխենի հայ համայնքի հետ հանդիպմանը Հայաստանի վարչապետի հայտարարությունը, որ «Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը չի պաշտպանվում միջազգային հանրության կողմից»։
«Հայաստանի վարչապետը ոչ թե ասում է, որ Ադրբեջանի տարածքների նկատմամբ հավակնություններն անհիմն են, այլ միջազգային հանրության կողմից չաջակցվող գործողութունների շարունակությունն է անհիմն։ Սա ևս մեկ անգամ անուղղակիորեն ապացուցում է, որ հայկական կողմի պահանջները դեռ շարունակվում են։ Այս առումով Հայաստանի Սահմանադրությամբ և օրենսդրական ակտերում արտացոլված մեր տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ պահանջները պետք է վերացվեն», - ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը՝ կրկին պնդելով՝ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ճանապարհն անցնում է Ադրբեջանի հետ ուղիղ բանակցություններով»։

МИД Азербайджана: В законодательных актах Республики Армения должны быть устранены претензии к территориальной целостности Азербайджана
19/02/2024 14:42
Заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна, вводящие в заблуждение международное сообщество, вызывают сожаление, об этом заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, комментируя заявление премьер-министра Армении на встрече с армянской общиной в Мюнхене о том, что "право Карабаха на самоопределение не поддерживается международным сообществом".
"Премьер-министр заявляет не о необоснованности претензий к территориям Азербайджана, а о неразумности действий, которые следует продолжать только потому, что они не поддерживаются международным сообществом. Это еще раз косвенно доказывает, что претензии армянской стороны все еще продолжаются. В связи с этим отраженные в Конституции и законодательных актах Армении претензии на нашу территориальную целостность и суверенитет должны быть устранены",- заявил  пресс-секретарь МИД Азербайджана, вновь утверждая, что путь к установлению мира в регионе лежит через прямые переговоры с Азербайджаном.