«Հայաստանի հետ լարվածության ֆոնին Ադրբեջանը ԱԹՍ-եր, ռազմական տեխնիկա է գնում». Տիգրան Բալայան
Ադրբեջանը Հայաստանի հետ լարվածության ֆոնին այլ երկրներից անօդաչու թռչող սարքեր և ռազմական տեխնիկա է գնում, դրանք, ըստ տեղեկությունների, գալիս են նաև Իսրայելից և Թուրքիայից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Եվրամիությունում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Տիգրան Բալայանն այդ մասին ասել է Brussels Signal-ի հետ զրույցում:
Հայաստանը հետևել է զինամթերքի գնումներին, որոնք, ըստ տեղեկությունների, եկել են ռազմական թռիչքներով՝ այդ թվում Իսրայելից և Թուրքիայից: Այս առաքումները, ենթադրաբար, ներառում են անօդաչու սարքեր:
«Ադրբեջանի ռազմական տեխնիկայի 60 կամ 70 տոկոսը գալիս է Իսրայելից, այնուհետև Թուրքիայից», - ասել է Բալայանը:
Նա նաև նշել է, որ ավելացել են ռազմական թռիչքները Սերբիայից, որը վերջերս հայտարարել է Ադրբեջանին հրետանային տեխնիկա վաճառելու մտադրության մասին:
Բալայանը, խոսելով Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի մասին, որի հետևանքով 4 հայ զինծառայող է զոհվել,  ասել է․
«Այդ հարձակումը մեսիջ էր ոչ միայն Հայաստանին, այլ նաև Բրյուսելին»։
Բալայանը հավելել է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել ԵՄ-Հայաստան գործընկերության խորհրդի նիստից մի քանի ժամ առաջ։
Բալայանը հարձակումը որակել է որպես բացահայտ մարտահրավեր՝ ուղղված տարածաշրջանում ԵՄ «իշխանությանը»:
Դեսպանը նշել է, որ Ադրբեջանը մտադրություն չունի վերջ դնել Հայաստանի հետ հակամարտությանը։
«Չնայած բոլոր նախազգուշական կոչերին՝ Ադրբեջանը չդադարեցրեց իր ագրեսիվ հռետորաբանությունը, ագրեսիվ գործողությունները, սպանությունները և սադրանքները»,- ասել է նա:

Тигран Балаян: На фоне напряженности с Арменией Баку закупает БПЛА и военную технику
На фоне напряженности в отношениях с Арменией Азербайджан закупает БПЛА и военную технику за рубежом, по имеющимся данным, в том числе и из Израиля и Турции.
Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с Brussels Signal сказал глава представительства Армении в ЕС, посол Тигран Балаян.
Армения отслеживала закупки боеприпасов, которые, по имеющимся данным, прибыли военными рейсами, в том числе из Израиля и Турции. Предполагается, что в эти поставки входят БПЛА.
“60 или 70 процентов военной техники Азербайджана поступает из Израиля, а также из Турции”, - сказал Балаян.
Посол также отметил, что увеличились военные полеты из Сербии, которая недавно объявила о соглашении о продаже части артиллерийской техники Азербайджану.
Балаян, говоря о последней агрессии Азербайджана, в результате которой погибли 4 армянских военнослужащих, отметил, что это стало ответом на повышение уровня сотрудничества между Арменией и ЕС.
“Это нападение было месседжем не только Армении, но и Брюсселю”, - сказал Балаян, добавив, что инцидент произошел за несколько часов до заседания Совета партнерства ЕС-Армения.
Балаян назвал нападение явным “вызовом” “силам” ЕС в регионе.
Посол отметил, что Азербайджан не намерен прекращать конфликт с Арменией.
“Несмотря на все предупредительные призывы, Азербайджан не прекратил свою агрессивную риторику, агрессивные действия, убийства и провокации”, - сказал он.