Գերմանիան և Թուրքիան սերտ համագործակցում են, չգիտեմ՝ ՀՀ-ին գերմանական միջնորդությունն ինչ կարող է տալ. Խաչատրյան (Տեսանյութ)
19/02/2024 15:46
Գերմանիան և Թուրքիան սերտ համագործակցում են, չգիտեմ՝ ՀՀ-ին գերմանական միջնորդությունն ինչ կարող է տալ. լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով Մյունխենում Գերմանիայի կանցլեր  Օլաֆ Շոլցի միջնորդությամբ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպմանը։
«Հայկական կողմը հրաժարվում է օգտվել ռուսական առաջարկներից, Ադրբեջանն Արևմուտքից՝ հատկապես Բրյուսելից ստանալով այն, ինչ ինքը ցանկանում էր՝ հրաժարվում է մեկնել Բրյուսել, արևմտյան հարթակներ։ Միացյալ Նահանգները հայտարում է, որ  խրախուսում են ադրբեջանական անմիջակա շփումների առաջարկը, այսինքն՝ ձեռքերը լվանում են այդ ամենից և ասում են, որ միջնորդ չեն։ Գերմանիան չգիտեմ՝ ինչու ծագեց»,-ասաց նա։
Խաչատրյանի խոսքով՝ ի տարբերություն Փաշինյանի՝ Ալիևը բոլոր հարթակներում կարողանում է ստանալ այն, ինչ իրեն պետք է, իսկ Փաշինյանն ամեն տեղ պարտվում է։
«Անկախ դրանից, թե բանակցությունների սեղանը որտեղ է դրված, միջնորդն ով է, եթե երկրի ղեկավարն ի զորու չէ պաշտպանել երկրի շահերը, ուզում եք բանակցությունների սեղանը լուսնի վրա դրեք։ Այն, որ Փաշինյանն աշխատում է այս երկրի դեմ, կասկածի տեղիք չի թողնում»,-ասաց նա։

Хачатрян: Германия и Турция тесно сотрудничают, я не знаю, что немецкое посредничество может дать Армении (Видео)
19/02/2024 16:25
Германия и Турция тесно сотрудничают, я не знаю, что немецкое посредничество может дать Республике Армения. Об этом в беседе с журналистами заявил депутат от фракции "Армения" Артур Хачатрян, сославшись на встречу руководителей Армении и Азербайджана в Мюнхене при посредничестве канцлера Германии Олафа Шольца.
"Армянская сторона отказывается воспользоваться предложениями России, Азербайджан, получая желаемое от Запада, особенно от Брюсселя, отказывается идти в Брюссель, на западные платформы. США заявляют, что поощряют предложение прямых контактов с Азербайджаном, то есть умывают от всего этого руки и заявляют, что они не являются посредниками. Я не знаю, как появилась Германия», — сказал он.
По словам Хачатряна, в отличие от Пашиняна, Алиев способен получить то, что ему нужно, на всех площадках, а Пашинян везде проигрывает.
«Неважно, где находится стол переговоров, кто является посредником, если глава страны не в состоянии защитить интересы страны, даже если стол переговоров будет находиться на Луне. Нет сомнений, что Пашинян работает против этой страны", - заявил он.