Ալիևի երդմնակալության ելույթը խորքային իմաստով ուղղված էր ոչ միայն ՌԴ-ի, Իրանի, այլև Թուրքիայի դեմ. Ոսկանյան
19/02/2024 10:38
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրում է․ «Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի պարագլխի երդմնակալության ելույթում համաթուրանական շեշտադրումները, և այն, որ արհեստածին Ադրբեջանի համար ամենակարևոր կազմակերպություն հռչակվեց «Թյուրքական պետությունների կազմակերպությունը», խորքային իմաստով՝ ուղղված էր ոչ միայն Ռուսաստանի և Իրանի դեմ, այլ նաև, որքան էլ պարադոքսալ թվա, Թուրքիայի։
Ռուսաստանին, փաստացիորեն, անթաքույց կերպով ակնարկվեց, որ նրա աշխարհաքաղաքական և տնտեսական ծրագիր ԵԱՏՄ-ում Բաքվի բռնապետը որևէ հեռանկար չի տեսնում և չի մասնակցելու դրան։
Իրանի պարագայում ակնհայտ է, որ համաթուրանականության «ջահակիրը» դառնալ ձգտող Բաքվի բարբարոսսկան վարչախումբն իր շոշափուկները նաև, այսպես կոչված, «ադրբեջանականության» համադրմամբ, փորձելու է տարածել իրանական հինավուրց երկրամաս Ատրպատականի թյուրքախոս իրանցիների շրջանում։
Սակայն, ամենաուշագրավը, թերևս, այն էր, որ նույն համաթուրանականության առաջնորդության՝ Բաքվի բռնապետի հավակնությունները կրկին «ադրբեջանականության» զուգահեռ խթանմամբ և Արցախի Հանրապետության բռնազավթման գործում Թուրքիայի օժանդակության հանգամանքը ելույթում լիակատար մոռացության մատնելով, փորձ է արվում ոչ միայն ձեռնոց նետելու «թյուրքական աշխարհում» Անկարայի առաջատար դերին, այլ նաև թուլացնելու Թուրքիայի՝ գնալով ավելի անկառավարելի դարձող ազդեցությունը հենց արհեստածին Ադրբեջանի ներսում։
Կարծում եմ՝ Բաքվի բռնապետի հաջորդ քայլերից է լինելու արհեստածին Ադրբեջանով մեկ թուրքական դրոշների լռելյան և աստիճանական հեռացումը տեսանելի վայրերից»։

Восканян: В глубоком смысле инаугурационная речь Алиева была направлена ​​не только против России, Ирана, но и против Турции
19/02/2024 12:03
Иранист Вардан Восканян пишет: «В инаугурационной речи главы варварского режима Баку всетюранский акцент и тот факт, что Организация Тюркских Государств была объявлена ​​важнейшей организацией для искусственного Азербайджана, в глубоком смысле были направлены не только против России и Ирана, но и, как это ни парадоксально, против Турции».
Фактически России явно намекнули, что бакинский диктатор не видит перспектив своего геополитического и экономического плана в ЕАЭС и не будет в нем участвовать.
В случае с Ираном очевидно, что варварский режим Баку, претендующий на роль «факелоносца» пантуранизма, также попытается раскинуть свои щупальца с сочетанем так называемого «азербайджанского» среди тюркоязычных иранцев Атрпатакана, древнего иранского края.
Однако самым примечательным было, пожалуй, то, что, одновременно продвигая амбиции руководства того же пантуранизма, диктатора Баку, наряду с продвижением «азербайджанского» и совершенно забыв в речи об обстоятельстве поддержки Турции в оккупации Республики Арцах, предпринимается попытка не только свести на нет ведущую роль Анкары в «турецком мире», но и ослабить все более неконтролируемое влияние Турции внутри самого искусственного создания Азербайджан.
Думаю, что одним из следующих шагов бакинского диктатора станет бесшумное и постепенное снятие турецких флагов с видимых мест на всей территории искусственного создания Азербайджан».