Ուկրաինան ամերիկյան քիմիական զենք է կիրառել․ ՌԴ ՊՆ
2023 թվականի դեկտեմբերին Կրասնոլիմանսկի ուղղությամբ ռուսական զորքերի դիրքերի դեմ Ուկրաինան կիրառել է ամերիկյան արտադրության քիմիական զինամթերք, որը «Սիէս» նյութ է պարունակում և կարող է սրտի կանգ առաջացնել, հայտարարել է  ՌԴ ԶՈՒ ճառագայթային, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության զորքերի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Իգոր Կիրիլովը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն, անտեսելով  Քիմիական զենքի մասին կոնվենցիայի պահանջը, քիմիական զենք է փոխանցել երրորդ երկրներին, մասնավորապես՝ Իրաքին, Աֆղանստանին և Ուկրաինային։
«Հատուկ ռազմական գործողության ընթացքում գրանցվել են Ուկրաինայի զինված ուժերի կողմից ամերիկյան քիմիական զինամթերքի կիրառման դեպքեր. այսպես, 2023 թվականի դեկտեմբերի 28-ին Կրասնոլիմանսկի մարտավարական ուղղությամբ ռուսական զորքերի դիրքերի վրա անօդաչու թռչող սարքից նետվել են ամերիկյան արտադրության գազային նռնակներ, որոնք «Սիէս» նյութ են պարունակում։
Այս նյութը գրգռում է աչքերը և վերին շնչուղիները, իսկ բարձր կոնցենտրացիաների դեպքում կարող է առաջացնել մաշկի այրվածքներ, շնչահեղձություն և սրտի կանգ»,- ասել է Կիրիլովը։

МО РФ: ВСУ применили химическое оружие "Си-ЭС" производства США по позициям России
Химические боеприпасы с веществом "Си-Эс" производства США, которое может вызывать остановку сердца, были применены в декабре 2023 года по позициям российских войск на краснолиманском направлении. Об этом заявил начальник войск радиационной, химической и биологической защиты (РХБЗ) Вооруженных сил РФ генерал-лейтенант Игорь Кириллов на брифинге Минобороны (МО) России по вопросам нарушения США и Украиной требований Конвенции о запрещении химического оружия.
По его словам, США в нарушение Конвенции передавали нелетальное химическое оружие в третьи страны, в частности, в Ирак, Афганистан и на Украину.
"В ходе специальной военной операции были зафиксированы случаи применения американских химических боеприпасов Вооруженными силами Украины. Так, 28 декабря 2023 года на краснолиманском тактическом направлении с БПЛА коптерного типа по позициям российских войск были сброшены газовые гранаты американского производства, снаряженные веществом "Си-Эс".
Данное вещество оказывает раздражающее действие на глаза и верхние дыхательные пути, а в больших концентрациях способно вызвать ожоги кожи, паралич дыхания и остановку сердца",- сказал Кириллов.