Հայաստանում ԵՄ  առաքելության մեկ տարվա գործունեության արդյունքներն են քննարկել
Փետրվարի 19-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության քաղաքացիական գործողությունների հրամանատար Ստեֆանո Տոմատին, հայտնել են ԱԳՆ-ից։
«Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում ԵՄ մշտադիտարկման քաղաքացիական առաքելության գործունեությանն առնչվող հարցեր՝ անդրադառնալով երկարաժամկետ առաքելության տեղակայումից ի վեր մեկ տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքներին: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանին կայունությանը նպաստելու հարցում առաքելության կարևոր ներդրումը։
Ընդգծվել է, որ առաքելությունը ՀՀ-ԵՄ ընդլայնվող փոխգործակցության լավ օրինակներից մեկն է և ցույց է տալիս դրա հետագա խորացման հարցում թե´ ՀՀ, թե´ ԵՄ ու իր անդամ պետությունների փոխադարձ անկեղծ հետաքրքրությունը: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը և Ստեֆանո Տոմատը մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության լայն օրակարգի հարցերի շուրջ, քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով և մեխանիզմների միջոցով ընձեռնվող հնարավորությունները։

Обсуждены итоги годовой деятельности миссии ЕС в Армении
19 февраля министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян принял командующего гражданскими операциями службы внешних действий ЕС Стефано Томата, сообщили в МИД.
"Собеседники обсудили вопросы, связанные с деятельностью гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении, коснувшись работы, проделанной за год с момента развертывания долгосрочной миссии. Министр Мирзоян подчеркнул важный вклад миссии в содействии стабильности международной границы с Азербайджаном.
Было подчеркнуто, что миссия является одним из хороших примеров расширения сотрудничества Армения-ЕС и показывает взаимную искреннюю заинтересованность как Республики Армения, так и ЕС и его стран-членов в его дальнейшем углублении. В этом контексте Арарат Мирзоян и Стефано Томат обменялись мыслями по вопросам широкой повестки партнерства Армения-ЕС, обсудили возможности, предоставляемые посредством направлений и механизмов, представляющих взаимный интерес.