Նիկոլն առաջիկայում պատերազմի միջոցով հայությանը նոր ողբերգության առաջ է կանգնեցնելու. Զաքարյան
ՀՀ ՊՆ նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը գրում է․ ««...Այս ամենը ինչի՞ համար եմ ես ասում և անում, դրա համար, որ դավաճա՞ն եմ, նրա համար, որ օտարերկյա գործակալ եմ, ով երազումա, որ էլ ինչ հող տա որևէ մեկին...»։
Այս խոստովանության հեղինակը Նիկոլն է: Բայց սրանք զղջումի խոսքեր չեն: Ոչ էլ իր վարած քաղաքականության հանդեպ հայության «անշնորհակալ» վերաբերմունքի դեմ բողոքի խոսքեր են: Այդ խոսքերում նույնիսկ սեփական քաղաքականության կործանարար հետևանքների համար զղջման նշույլ չկա:
Նիկոլի այս մտքերը հետևյալի մասին էին. ունի նոր ծրագիր (կամ ստացել է), ըստ որի առաջիկայում պլանավորված պատերազմի միջոցով, հայությանը նոր կորուստների ու ողբերգության առջև է կանգնեցնելու:
Աշխարհագրությունը` Սյունիք, սուբյեկտը` միջանցք, գլխավոր նպատակը` ռուս-իրանական շահերի դեմ ռեգիոնալ իրավիճակի փոփոխություն: Վճարման եղանակը` Հայաստանի շահեր և պետականության գոյության նպատակահարմարություն:
Հետո վերջին պահին, իբրև թե ինչ-որ բան (առայժմ պարզ չէ, թե ինչ) «փրկելու» համար, գաղտնի կստորագրի հաջորդ կապիտուլյացիոն փաթեթը և...
Որքան էլ մեր ժողովրդի մի ստվար հատված նրան անվանի, դավաճան, գործակալ, հողատու, և այլն, միևնույն է, նա այլ տարբերակ, քան կատարել թելադրվող պահաջները` չունի: Այնպես, ինչպես «միջազգային հանրությունն» իրենից պահանջում էր իջեցնել Արցախի հարցում նշաձողը: Սակայն, արդյունքում Նիկոլը հանձնեց ամբողջ նշաձողը` Արցախի հետ:
Մի փոքր գիտակից և պետություն սիրող մարդը, իր հանցավոր քաղաքականությունն արդարացնելու փոխարեն` հանուն Հայաստանի և Արցախի վաղուց հրաժարական տված կլիներ: Նա հրաժարական չի տվել և չի տալիս, որովհետև առջևում դեռ ծանր հարվածներ կան Հայաստանին հասցնելու` շարունակելով սկսած գործը»:

Закарян: В ближайшее время Никол столкнет армян посредством войны с новой трагедией
Бывший заместитель министра обороны Армении Артак Закарян пишет: «...Для чего я все это говорю и делаю, потому, что я предатель, потому что я иностранный агент, мечтающий подарить кому-нибудь землю...?»
Автор этого признания – Никол. Но это не слова сожаления. И это не слова протеста против «неблагодарного» отношения армян к его политике. В этих словах нет и намека на раскаяние в разрушительных последствиях собственной политики.
Эти мысли Никола были о следующем: у него есть новый план (или он его получил), согласно которому, посредством запланированной войны, Армения столкнется с новыми потерями и трагедиями.
География – Сюник, субъект – коридор, главная цель – изменить региональную ситуацию вопреки российско-иранским интересам. Способ оплаты: интересы Армении и целесообразность существования государственности.
Потом в последний момент, словно для того, чтобы «спасти» что-то (пока не ясно что), он тайно подпишет очередной пакет капитуляции и...
Сколько бы значительная часть нашего народа ни называла его предателем, агентом, капитулянтом и т. д., это не имеет значения, у него нет другого выхода, кроме как выполнить продиктованные требования. Также как «международное сообщество» потребовало от него снизить планку в вопросе Арцаха. Однако в результате Никол сдал всю планку вместе с Арцахом.
В некоторой степени сознательный и любящий государство человек вместо оправдания своей преступной политики давно бы подал в отставку ради Армении и Арцаха. Он не подал в отставку и не уйдет, потому что впереди еще тяжелые удары, которые предстоит нанести Армении, продолжая начатое дело».