Տարածքային ամբողջականություն պաշտպանելու մասին վարչապետի հայտարարությունը ՌԴ-ի դեմ չէ և Ուկրաինային կողմ չէ, դա ՀՀ-ի համար է. Գևորգ Պապոյան (Տեսանյութ)
19/02/2024 14:28
Տարածքային ամբողջականություն պաշտպանելու մասին վարչապետի հայտարարությունը  ՌԴ-ի դեմ չէ և Ուկրաինային կողմ չէ․ դա ՀՀ-ի համար է. լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՔՊ պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը՝ անդրադառնալով Մյունխենում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե Ուկրաինայի հարցով Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցը չէ։
«Եթե մենք խոսում ենք մյուսի տարածքային ամբողջականությունից՝ նշանակում է՝ խոսում ես քո տարածքային ամբողջականությունից։ Մեկի տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ ես դնում, դա նշանակում է, որ շատ լեգիտիմ է, որ երրորդն էլ քո տարածքային ամբողջականությունն է կասկածի տակ դնում։ Այս նրբությունը պետք է հասկանալ, անպայման հաշվի առնել։ Այստեղ այլ կոնտեքստ չէր էլ կարող լինել»,-ասաց նա։
Պապոյանը կրկնեց Փաշինյանի պնդումը, թե նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի կետերը ՌԴ-ն և Ադրբեջանը ճղել, գցել են։
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կետերը, այն ինչ ՀՀ-ին է վերաբերել, ՀՀ-ն բոլոր իր պարտավորությունները կատարել է, բայց, ցավոք, ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին և ՌԴ-ին, մեծ հաշվով, կատարված չեն, հետևաբար, մեզ համար շատ տարօրինակ է, երբ իրենք են խոսում նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի մասին, երբ իրենք բոլոր կետերը խախտել են»,-ասաց նա։

Геворг Папоян: Заявление премьер-министра о защите территориальной целостности направлено не против РФ и в пользу Украины: это для Армении
19/02/2024 15:05
Заявление премьер-министра о защите территориальной целостности направлено не против России и не в пользу Украины: это для Республики Армения. Об этом в беседе с журналистами заявил депутат от партии "Гражданский договор" Геворг Папоян, имея в виду заявление премьер-министра Никола Пашиняна в Мюнхене о том, что Армения не является союзником России в вопросе Украины.
«Если мы говорим о территориальной целостности другого, это означает, что мы говорим о своей территориальной целостности. Если вы ставите под сомнение территориальную целостность одного, это означает, что вполне законно, что третий ставит под сомнение вашу территориальную целостность. Эту тонкость необходимо понимать и учитывать. Никакого другого контекста здесь и быть не могло", - сказал он.
Папоян повторил заявление Пашиняна о том, что пункты соглашения от 9 ноября были нарушены Россией и Азербайджаном.
"Пункты заявления от 9 ноября, что касается Армении, Армения выполнила все свои обязательства, но, к сожалению, в случае с Азербайджаном и Россией они во многом не выполнены, поэтому для нас это очень странно, когда говорят о соглашении от 9 ноября, когда они нарушили все пункты", - сказал он.