«Ժողովուրդ». Արցախի ԱԺ բոլոր խմբակցությունները եւ կառավարությունը վաղ առավոտյան այցելելու են Եռաբլուր
20/02/2024 10:11
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. « «Այսօր՝ փետրվարի 20-ին, լրանում է արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի` Ղարաբաղյան շարժման 36-րդ տարին: 1988 թվականի փետրվարի 20-ին արցախահայությունը որոշում կայացրեց դուրս գալ ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմից՝ միավորվելով Հայաստանին: Արցախյան շարժումը հաղթանակի ու պայքարի մի նոր էջ բացեց հայ ժողովրդի պատմության մեջ: Այսօր՝ 36 տարի անց, ունենք մի իրավիճակ, երբ Արցախը լքված է, հայաթափված ու թշնամու արյունարբու ձեռքերում: Երեւանում եւ Ստեփանակերտում արցախյան շարժման օրը տարբեր միջոցառումներ են մշտապես կազմակերպվել: Չնայած ցավոտ հանգամանքների բերումով ստեղծված իրավիճակին՝ այս տարի էլ որոշ միջոցառումներ կլինեն Երեւանում:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ Արցախի ԱԺ բոլոր խմբակցությունները եւ կառավարությունը վաղ առավոտյան այցելելու են Եռաբլուր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու նահատակների հիշատակին: Այնուհետեւ ՀՀ-ում Արցախի ներկայացուցչությունում տեղի կունենա հանդիպում-քննարկում՝ Արցախի ներկա եւ նախկին պատգամավորների մասնակցությամբ. Արցախի խորհրդարանը նաեւ հայտարարությամբ հանդես կգա:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի իշխանություններին, թերեւս զարմանալի չէ. նրանց օրակարգում արդեն վաղուց Արցախի հարց չկա, ուստի որեւէ հատուկ միջոցառում չեն նախատեսում: Փոխարենը երեկոյան մեծ հանրահավաք է նախաձեռնել «Միասին» այլընտրանքային հասարակական-քաղաքական շարժումը Ազատության հրապարակում` նվիրված արցախյան շարժման հերթական տարեդարձին: Հանրահավաքի հիմնական պահանջը լինելու է գործող իշխանությունների հրաժարականը: Ինչպես մեզ փոխանցեցին, հանրահավաքին մասնակցելու են նաեւ Հայաստանի եւ Արցախի ընդդիմադիր պատգամավորները, ինչպես նաեւ քաղաքական հայտնի գործիչներ»։

«Жоховурд»: Рано утром все фракции Национального собрания Арцаха и правительство посетят Ераблур
Газета "Жоговурд" пишет: Сегодня, 20 февраля, исполняется 36 лет Карабахскому движению, Карабахской национально-освободительной борьбе. 20 февраля 1988 года арцахские армяне приняли решение выйти из состава Азербайджанской ССР, объединившись с Арменией. Арцахское движение открыло новую страницу побед и борьбы в истории армянского народа. Сегодня, 36 лет спустя, мы имеем ситуацию, когда Арцах заброшен, обезлюден и находится в кровавых руках врага. В День Арцахского движения в Ереване и Степанакерте всегда организовались различные мероприятия. Несмотря на ситуацию, сложившуюся из-за сложных обстоятельств, в этом году в Ереване пройдут некоторые мероприятия.
Газете "Жоховурд" стало известно, что рано утром все фракции Национального собрания Арцаха и правительство посетят Ераблур, чтобы почтить память павших. Затем в представительстве Арцаха в Армении состоится встреча-обсуждение с участием действующих и бывших депутатов Арцаха. Парламент Арцаха также выступит с заявлением.
Что касается властей Армении, это даже неудивительно: Вопрос Арцаха уже давно не стоит в их повестке дня, поэтому какого-либо специального мероприятия они не планируют. Вместо этого вечером альтернативное общественно-политическое движение «Вместе» инициировало на площади Свободы большой митинг, посвященный очередной годовщине Арцахского движения. Главным требованием митинга станет отставка нынешних властей. Как нам сообщили, в митинге также примут участие оппозиционные депутаты Армении и Арцаха, а также известные политические деятели.