ՌԴ դեսպանը Գեղարքունիք է այցելել
Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը աշխատանքային այցով մեկնել է Գեղարքունիքի մարզ, հանդիպել Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալ Վահան Զարոյանի հետ։
Կողմերն անդրադարձել են ռուս-հայկական հումանիտար և տարածաշրջանային համագործակցության հիմնական ուղղություններին, մասնավորապես, կրթության և հաղորդակցության ոլորտում Գեղարքունիքի մարզի և Ռուսաստանի մարզերի փոխգործակցությանը։
«Այս տարի Հայաստանը նախագահում է ԵԱՏՄ-ում, և մենք դրական ենք գնահատում նրա ներդրումը միության և միասնական շուկայի զարգացման գործում»,- նշել է Սերգեյ Կոպիրկինը։
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների խնդիրների լուծմանը։
Վահան Զարոյանը նշել է, որ մարզը Լեռնային Ղարաբաղից ընդունել է 6 հազար 800 մարդու։ Կառավարությունը շուտով կսկսի նրանց համար բնակելի համալիրի կառուցումը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությանը համագործակցության համար և բարձր գնահատել իրականացվող բոլոր ծրագրերը։

Посол России посетил Гегаркуникскую область
Чрезвычайный и Полномочный Посол России в Армении Сергей Копыркин отправился с рабочим визитом в Гегаркуникскую область и встретился с заместителем губернатора Гегаркуникской области Вааном Зарояном.
Стороны коснулись основных направлений российско-армянского гуманитарного и регионального сотрудничества, в частности, сотрудничества Гегаркуникской области и регионов России в области образования и связи.
"В этом году Армения председательствует в ЕАЭС, и мы положительно оцениваем ее вклад в развитие союза и единого рынка", - отметил Сергей Копыркин.
Была затронута проблема решения проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
Ваан Зароян отметил, что в области поселились 6 тысяч 800 человек из Нагорного Карабаха. В ближайшее время правительство начнет строить для них жилой комплекс.