Ռուսական կողմին պետք է հարցնել՝ ինչու է մեր մուտքն արգելվել Ներքին Հանդ․ Այդ հարցով պետք է Հայաստանը զբաղվի․ Մարկուս Ռիտեր
21/02/2024 17:00
Մեր առաքելությունը կարող է այցելել Հայաստանի ամբողջ տարածք, բացառությամբ Ներքին Հանդի տարածքի, որը Ռուսաստանի ԱԴԾ-ի պատասխանատվության գոտում է գտնվում, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը:
Հարցին, թե որն է ԵՄ դիտորդներին Ներքին Հանդ չթողնելու հիմնավորումը, նա պատասխանեց․ «Ի սկզբանե մենք չէինք բացառում, որ կարող են խնդիրներ լինել Ներքին Հանդ մտնելու հետ կապված։ Այս հարցը  պետք է տալ ռուսական կողմին։ Մենք Հայաստանում հյուրի կարգավիճակում ենք գտնվում, նշված հարցով պետք է Հայաստանը զբաղվի, որովհետև մենք չենք շփվում Հայաստանում տեղակայված ռուսական ուժերի հետ»։

Маркус Риттер: У российской стороны надо спросить, почему наблюдателей ЕС не допускают в Неркин Ханд?
21/02/2024 17:14
Наша миссия может посещать всю территорию Армении, кроме территории Неркин Ханда, которая находится в зоне ответственности ФСБ России. Об этом заявил на встрече с журналистами  руководитель наблюдательной миссии ЕС в Армении Маркус Риттер.
«Изначально мы не исключали, что могут возникнуть проблемы, связанные с посещением Неркин Ханда», - заявил Риттер.
На вопрос, чем объясняется то, что наблюдателей ЕС не допускают в Неркин Ханд, он ответил: «Этот вопрос надо задать российской стороне. Мы находимся в Армении в статусе гостя. Этим вопросом должна заняться Армения, поскольку мы не общаемся с российскими миротворческими силами, размещенными в Армении».