«Ֆրանսիան ցավում է, որ կրակոցների հետևանքով վիրավորվել է ադրբեջանցի, ինչն ընդունել է նաև ՀՀ ղեկավարությունը»․ Մակրոնն ափսոսանք հայտնեց նաև նրա համար, որ էսկալացիայի վտանգն իրական է
21/02/2024 19:55
Վերջերս Սյունիքում տեղի ունեցած միջադեպերը վկայում են, որ էսկալացիայի վտանգն իրական է մնում, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Փարիզում ընթացող համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասաց Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Նա նշեց նաև, թե Ֆրանսիան ցավում է ինչպես նրա համար, որ փետրվարին տեղի ունեցած զինված միջադեպի ժամանակ ադրբեջանցի զինծառայող է վիրավորվել, այնպես էլ նրա համար, որ հայկական կողմն է զոհեր ու վիրավոր ունեցել։
«Ֆրանսիան ցավում է, որ փետրվարի 12-ի կրակոցների հետևանքով վիրավորվել է ադրբեջանցի, ինչն ընդունել է նաև Հայաստանի ղեկավարությունը՝ լիակատարր թափանցիկությամբ։ Բայց Ֆրանսիան ափսոսանք է հայտնում նաև Ադրբեջանի անհամաչափ պատասխան հարվածի համար, որի հետևանքով հայկական կողմն ունեցավ 4 զոհ և մեկ վիրավոր»,- ասաց Մակրոնը։
Ֆրանսիան կշարունակի աջակցել արդար և կայուն խաղաղությանն ուղղված ջանքերին, հավելեց նա։
«Մենք համոզված ենք, որ դրան կարող ենք հասնել միայն միջազգային իրավունքի , ինքնիխանության, տարածքային ամբողջականության ևսահմանների անձեռնմխելիության հարգման դեպքում։
2022 թվականին Պրահայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ Դուք վերահաստատեցիք Ձեր հանձնառությունը Ալմաթիի հռչակագրին։ Անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանը փարատի երկիմաստությունը  Հայաստանի տարածքային ամբողջականության  և   քարտեզների վերաբերյալ, որպեսզի բարեխիղճ աշխատանք կատարվի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացում, ինչը հիմք կծառայի սահմանին ուժերի երկուստեք հետքաշման համար»,- ասաց Մակրոնը։

"Франция сожалеет, что в результате стрельбы был ранен азербайджанец, что приняло руководство Армении": Макрон также выразил сожаление, что опасность эскалации остается реальной
21/02/2024 20:37
Недавние инциденты в Сюнике доказывают, что опасность эскалации остается реальной, заявил президент Франции Эммануэль Макрон в ходе совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Париже.
«Хочу еще раз сказать вам, что вы можете рассчитывать на поддержку Армении со стороны Франции, ее независимости, территориальной целостности, демократических процессов и стремления к миру.
Я также хочу приветствовать личное мужество и вашу решимость двигаться в этом направлении. Членство Армении в Международном уголовном суде является блестящим примером такой настойчивости. В этот момент, когда мы отмечаем память Мисака и Милан Манушянов, на европейском континенте продолжаются военные преступления, и борьба за свободу требует борьбы с безнаказанностью как никогда. Наша встреча позволит нам поговорить о вопросах, направленных на регулирование отношений между Арменией и Азербайджаном.
Недавние инциденты в Сюнике доказывают, что опасность эскалации остается реальной. Франция сожалеет, что в результате стрельбы 12 февраля был ранен азербайджанский солдат, что также было принято руководством Армении с полной прозрачностью, но Франция выражает сожаление по поводу непропорционального ответа Азербайджана, в результате которого у Армении 4 человека погибли и был один ранен», - сказал он, заявив, что Франция продолжит поддерживать усилия, направленные на справедливый и прочный мир.