Փաշինյանի օգնությամբ հայկական հարցը սրընթաց դառնում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի ներքին հարցը․ Արմեն Աշոտյան
22/02/2024 12:41
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը հերթական հոդվածն է հրապարակել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից։
«Արդեն հեռավոր թվացող 2018թ. փետրվարն էր։ Հայաստանի Հանրապետությունը մյունխենյան անվտանգության կոնֆերանսի աստղերից էր, քանզի դրանից 4 ամիս առաջ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ջանքերով ստորագրվել էր Եվրոպական միության հետ Համափարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (СEPA-ն), որը ԵԱՏՄ անդամի աննախադեպ հաջողության պատմություն էր ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում։
Հայաստանի օրինակը բարձրաձայնվում էր՝ որպես ոսկերչական ճշգրտությամբ դիվանագիտության գլուխգործոց թե՛ ՌԴ պաշտոնյաների, թե՛ ԵՄ բարձրաստիճան ղեկավարության կողմից, որոնց միջև հարաբերություններում արդեն կար 2008-ի ռուս-վրացական պատերազմը, 2014-ի՝ Ղրիմի շուրջ զարգացումները և 2011-ի ռուսական ռազմական օպերացիան Սիրիայում։
Հայաստանն ուժեղ էր, արժանապատիվ, ինքնուրույն և հաջողված, իսկ ստորագրված փաստաթուղթը՝ CEPA-ն, այնքան կենսունակ և էֆեկտիվ էր, որ իր նշանակությունը՝ որպես Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների իրավական շրջանակ, պահպանել է մինչև այսօր։ Հայաստանի համար այդ ձեռքբերումը կրկնակի էր, քանզի նշված փաստաթղթով իրավական պարտադիր ուժ էր ստանում ԵՄ բոլոր անդամ երկրների համար նաև Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի երաշխավորումը՝ որպես արցախյան կարգավորման հիմնարար սկզբունքներից մեկը։
2020-ի փետրվարին Մյունխենում Հայաստանը ներկայացնում էր արդեն Նիկոլ Փաշինյանը, որի խայտառակ և ձախողված բանավեճն Իլհամ Ալիևի հետ հնարավոր չէր ցիտել առանց վալիդոլի կամ մի 200 գրամ օղու։
Այս տարվա Նիկոլի մյունխենյան վոյաժն անփառունակ դիվանագիտական ձախողումների շքերթում հերթական ֆիասկոն էր Հայաստանի արտաքին քաղաքականության համար։ Բերեմ ընդամենը երկու ակնհայտ և աղաղակող փաստ։
Նախ, Մյունխենում կայացավ կարճատև եռակողմ հանդիպումը Շոլց-Փաշինյան-Ալիև ձևաչափով, որը շարունակվեց արդեն Նիկոլ-Իլհամ ձևաչափով։ Եռակողմ հանդիպման ձևաչափը և դրան հետևած երկկողմը փաստացի Ադրբեջանի պահանջների բավարարումն էր Հայաստանի կողմից։ Հարց է ծագում. Մյունխենում էր գտնվում Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավար Վան դեր Լեյենը, ինչո՞ւ ԵՄ-ն չէր այդ հանդիպման միջնորդը։ Մյունխենում էր գտնվում ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենը. ինչո՞ւ ԱՄՆ-ը չէր միջնորդը։ Էլ չեմ խոսում Ֆրանսիայի միջնորդական փորձի մասին։
Պատասխանը շատ պարզ է. Ադրբեջանին հաջողվել է, քննադատելով ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, Ֆրանսիայի միջնորդական դերակատարությունը՝ հասնել իր համար ամենաընդունելի, Հայաստան-Ադրբեջան օրակարգում երբեք չխորացած և Ալիևի համար կոմֆորտ Գերմանիայի կանցլերի միջնորդությանը։ Այն Օլաֆ Շոլցի, ով Ուկրաինայի դեպքում պնդում է, որ խաղաղության պայմանագիրը չի կարող լինել պարտադրված, ուժի կամ դրա սպառնալիքի տակ, իսկ Հայաստանի դեպքում ոչ միայն աչք է փակում ադրբեջանական շարունակական ագրեսիայի վրա, այլև իր լուման է ներդնում ագրեսորի ակնհայտ ճնշումների տակ, այսպես կոչված, խաղաղության գործընթացին։ Այն Օլաֆ Շոլցին, ում համար Ռուսաստանի նախագահն ավտորիտար կառավարիչ է, բայց խայտառակ ընտրություններով վերջերս ինքնավերընտրված Ալիևը՝ բանակցային գործընկեր։
Փաշինյան-Ալիև երկկողմը նույնպես Ադրբեջանի ցանկությունն էր, քանզի Ալիևը գնալով ավելի համառ և հանդուգն է խոսում այն մասին, որ միջազգային միջնորդներ Հայաստանի հետ բանակցություններում չպետք է լինեն, որ այդ հարաբերությունները պիտի դադարեն լինել միջազգային օրակարգի մաս։
Այսինքն՝ Նիկոլը բավարարել է նաև Իլհամի այդ պահանջը։ Փաշինյանի օգնությամբ հայկական հարցը սրընթաց դառնում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի ներքին հարցը։ Փաստորեն, ինչպես և զգուշացնում էինք, Արցախն Ադրբեջանի ներքին հարց դարձնելուց հետո Հայաստանի վարչապետ ներկայացող անձը Հայաստանն է դարձնում թյուրքական աշխարհի մաս»։

Армен Ашотян: С помощью Пашиняна армянский вопрос быстро превращается во внутренний вопрос Турции и Азербайджана
22/02/2024 13:47
Вице-президент РПА Армен Ашотян опубликовал очередную статью из УИУ «Нубарашен».
«Это был февраль 2018 года, который уже кажется далеким. Республика Армения была одной из звезд Мюнхенской конференции по безопасности, поскольку 4 месяца назад усилиями президента Сержа Саргсяна было подписано Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA) с Европейским Союзом, что стало беспрецедентной историей успеха для страны-члена ЕАЭС в отношениях с ЕС.
Пример Армении был провозглашен дипломатическим шедевром с предельной точностью как российскими деятелями, так и высокопоставленным руководством ЕС, отношения между которыми уже включали российско-грузинскую войну 2008 года, события вокруг Крыма в 2014 году и российскую военную операцию в Сирии в 2011 году.
Армения была сильной, достойной, независимой и успешной, а подписанный документ CEPA был настолько эффективным и действенным, что до сих пор сохраняет свое значение как правовая основа отношений Армения-ЕС. Для Армении это достижение было двояким, поскольку гарантия права на самоопределение народа Арцаха, как один из основополагающих принципов Арцахского урегулирования, стала юридически обязательной для всех стран-членов ЕС.
В феврале 2020 года Армению в Мюнхене представлял Никол Пашинян, чьи позорные и провальные дебаты с Ильхамом Алиевым невозможно было цитировать без валидола или 200 граммов водки.
Мюнхенский вояж Никола в этом году стал еще одним фиаско в параде бесславных дипломатических провалов внешней политики Армении. Позвольте мне упомянуть лишь два очевидных и шокирующих факта.
Сначала в Мюнхене прошла короткая трехсторонняя встреча в формате Шольц-Пашинян-Алиев, которая продолжилась уже в формате Никол-Ильхам. Формат трехсторонней встречи и последующей двусторонней встречи фактически представлял собой удовлетворение требований Азербайджана со стороны Армении. Возникает вопрос: глава Еврокомиссии Фон дер Ляйен была в Мюнхене, почему ЕС не был посредником на той встрече? Госсекретарь США Блинкен находился в Мюнхене. Почему США не выступили посредником? Не говоря уже о посредническом опыте Франции.
Ответ очень простой. Критикуя посредническую роль США, ЕС и Франции, Азербайджан сумел добиться наиболее приемлемого для него посредничества канцлера Германии, никогда не углублявшегося в армяно-азербайджанскую повестку дня и комфортного для Алиева.
Олаф Шольц, который в случае с Украиной настаивает на том, что мирное соглашение не может быть принужденным, под угрозой применения силы, а в случае с Арменией не только закрывает глаза на продолжающуюся агрессию Азербайджана, но также вносит свой вклад в так называемый мирный процесс под очевидным давлением агрессора. Тот Олаф Шольц, для которого президент России является авторитарным правителем, а Алиев, недавно переизбранный на позорных выборах, является партнером по переговорам.
Двусторонняя встреча Пашиняна и Алиева была также желанием Азербайджана, потому что Алиев все более упорно и смело заявляет о том, что в переговорах с Арменией не должно быть международных посредников, что эти отношения должны перестать быть частью международной повестки дня.
Другими словами, Никол удовлетворил и это требование Ильхама. С помощью Пашиняна армянский вопрос быстро становится внутренним вопросом Турции и Азербайджана. Фактически, как мы и предупреждали, сделав Арцах внутренним вопросом Азербайджана, человек, выдающий себя за премьер-министра Армении, делает Армению частью тюркского мира».