«Հրապարակ».Շուրջ մեկ շաբաթ առաջ Քերոբյանը հեռացավ պաշտոնից․ հարմար թեկնածու չեն գտնում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Շուրջ մեկ շաբաթ առաջ Վահան Քերոբյանը հեռացավ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնից, սակայն նախարարի թափուր հաստիքի համալրումը փորձություն է դարձել Նիկոլ Փաշինյանի համար: Իշխանական աղբյուրներից տեղեկացանք, որ հարմար թեկնածու չեն գտնում:
Մամուլում շրջանառվեցին ՔՊ-ական պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանի եւ Բաբկեն Թունյանի անունները, սակայն Փաշինյանը չի պատրաստվում նրանց տեղափոխել խորհրդարանից, քանի որ օրենսդիր մարմնում էլ մատների վրա հաշված պատգամավորներ կան, որոնք քիչ թե շատ հասկանում են օրենքից: Իսկ Թունյանը չի էլ ուզում նախարարի պաշտոն զբաղեցնել։
Ամենայն հավանականությամբ, նախարար կնշանակվի Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի արդյունաբերության եւ ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Արտակ Քամալյանը, ում պաշտոնավարման ժամկետն օրեր առաջ լրացել է: Նա ԵՏՀ է գործուղվել 2020 թ. փետրվարի 1-ին՝ 4 տարի ժամկետով։ Մինչ այդ զբաղեցնում էր գյուղատնտեսության, ապա էկոնոմիկայի փոխնախարարի պաշտոնը: ԵՏՀ կոլեգիայում Արտակ Քամալյանին կփոխարինի Գոհար Բարսեղյանը, ով արդեն մի քանի տարի է՝ գլխավորում է ինտեգրման զարգացման դեպարտամենտը»։

«Грапарак» Около недели назад Керобян покинул свой пост: на его место не могут найти подходящего кандидата
22/02/2024 10:33
Газета "Грапарак" пишет: "Около недели назад Ваан Керобян подал в отставку с поста министра экономики, но поиск замены на вакантную должность министра стал испытанием для Никола Пашиняна. Об этом мы узнали из официальных источников, что они не могут найти подходящего кандидата.
Имена депутатов от партии «Гражданский договор» Геворга Папояна и Бабкена Туняна были распространены в прессе, но Пашинян не намерен отстранять их от парламента, поскольку в законодательном органе есть ряд депутатов, более-менее разбирающихся в законе. А Тунян даже не хочет занимать пост министра.
Скорее всего, министром будет назначен Артак Камалян, член коллегии по промышленности и агропромышленному комплексу Евразийской экономической комиссии (министр), срок полномочий которого истек несколько дней назад. Он был направлен в ЕЭС 1 февраля 2020 года сроком на 4 года. До этого он занимал должность заместителя министра сельского хозяйства и экономики. Артака Камаляна в коллегии ЕЭК сменит Гоар Барсегян, которая вот уже несколько лет возглавляет Департамент развития интеграции.