Ժոզեպ Բորելը ՀՀ ԱԳՆ-ին տեղեկացրել է, որ ցանկանում է այցելել Հայաստան. ԵՄ դեսպան
Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, արտաքին գործերի բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը ցանկանում է այցելել Հայաստան. այս մասին այսօր ԵՄ-Հայաստան քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի ամփոփիչ զեկույցի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
«Կարծում եմ, որ նրա ներկայությունը ողջունելի կլինի, այս մասին նա հայտնել է անցյալ շաբաթ՝ ԱԳՆ-ին»,-ասաց նա։
ԵՄ դեսպանը նշեց, որ Հայաստանի և Եվրամիության միջև կնքված «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագրի՝ ՍԵՊԱ-ի նոր օրակարգի ուղղությամբ արդեն իսկ առկա են որոշակի արդյունքներ, մասնավորապես, անվտանգության ուղղությամբ համագործակցության մասով։
«Հիմա մենք պլանավորում ենք միասնական հարթակի հաջորդ հանդիպումը՝ ՍԵՊԱ-ի ներքո՝ մարտի 14-ին։ Կարծում եմ՝ սա շատ կարևոր հանդիպում է, և մենք շատ գոհունակ կլինենք ողջունելու այստեղ Բրյուսելի մեր գործընկերներին, նրանք էլ մեծապես հետաքրքրված են այս նոր օրակարագի ձևակերպմանն իրենց մասնակցությունն ունենալ»,-ասաց նա։
Դեսպան Վասիլիս Մարագոսը խոսելով նոր օրակարգից՝ նշեց, որ այն մեծապես վերաբերում է ՍԵՊԱ համաձայնագրի ներուժը հետազոտելուն և օգտագործելուն։ «Կարևոր փաստաթուղթ է, որի իրականացման ճանապարհին ենք, բայց իրականում մենք կարող ենք միասնաբար ավելի լավ արդյունքներ ունենալ, ոչ որևէ այլ պատճառով, այլ որպեսզի կարողանանք հայ ժողովրդին և այստեղ բիզնեսին հնարավորություն տալ՝ ունենալու ավելի լավ կյանք, որը հիմնված է արժեքների և հարգանքի վրա, տարածքային ամբողջականության, ինքնավարության և տարածքային զարգացման նպատակների վրա։ Սա մեր միասնական նպատակն է և մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,-ասաց նա։

Посол ЕС: Жозеп Боррель сообщил МИД Армении, что хочет посетить Армению
Заместитель председателя Еврокомиссии, верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель хочет посетить Армению. Об этом заявил сегодня глава миссии ЕС в Армении, посол Василис Марагос в ходе итогового доклада платформы гражданского общества ЕС-Армения.
"Думаю, что его присутствие будет приветствоваться, об этом он сообщил МИД на прошлой неделе", - сказал он.
Посол ЕС отметил, что уже есть определенные результаты в направлении новой повестки Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA), подписанного между Арменией и Европейским Союзом, в частности, в плане сотрудничества в сфере безопасности.
«Сейчас мы планируем следующее заседание совместной платформы CEPA 14 марта. Я думаю, что это очень важная встреча, и мы будем очень рады приветствовать здесь наших коллег из Брюсселя, которые также очень заинтересованы принять участие в формулировании этой новой повестки дня", - сказал он.
«Это важный документ, мы находимся на пути к его реализации, но на самом деле вместе мы можем добиться лучших результатов не по какой-либо другой причине, а для того, чтобы дать возможность армянскому народу и бизнесу иметь лучшую жизнь, основанную на ценностях и уважении, территориальной целостности, автономии и целях территориального развития. Это наша общая цель, и мы работаем в этом направлении", - сказал он.