Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Ճապոնիայի դեսպանին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աոկի Յուտակային:
Ողջունելով դեսպանին նախագահը շնորհավորել է նրան Ճապոնիայի Ազգային տոնի՝ Կայսեր ծննդյան օրվա կապակցությամբ և հաջողություններ ու բարգավաճում մաղթել Ճապոնիայի բարեկամ ժողովրդին:
Դեսպան Յուտական շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և բարեմաղթանքների համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև առկա սերտ համագործակցության հետագա ընդլայնման և համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
Անդրադարձ է կատարվել քաղաքական, տնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների, բնական աղետների դիմակայման և այլ ոլորտներում փոխգործակցության ակտիվացման ու ճապոնական լավագույն փորձի կիրառման հեռանկարներին:
Երկուստեք կարևորվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության, փոխայցելությունների և խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացման շարունակական խթանումը:
Զրույցի ընթացում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային խաղաղության, ինչպես նաև ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, կարևորության վերաբերյալ:
Այս համատեքստում նախագահ Խաչատուրյանը իր շնորհակալական խոսքն է հղել Ճապոնիայի կառավարությանը և իշխանություններին՝ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և հիմնախնդիրները բանակցային եղանակով լուծելու հարցում Ճապոնիայի հստակ դիրքորոշման, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին ցուցաբերված մարդասիրական աջակցության համար:

Президент Ваагн Хачатурян принял посла Японии в Армении Аоки Ютаку
Президент Республики Ваагн Хачатурян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Японии в Армении Аоки Ютаку, сообщили в аппарате президента.
Приветствуя посла, Президент поздравил его с Национальным праздником Японии- Днём рождения императора, пожелал дружественному народу Японии успехов и процветания.
Посол Ютака поблагодарил за приём и добрые пожелания.
На встрече были обсуждены возможности дальнейшего расширения тесного сотрудничества между Арменией и Японией и реализации совместных программ.
Были затронуты перспективы активизации взаимодействия и применения передового японского опыта в политической, экономической, высокотехнологичной, борьбе со стихийными бедствиями и других сферах.
Стороны подчеркнули важность постоянного стимулирования политического диалога на высоком уровне, взаимных визитов и развития парламентской дипломатии.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о важности укрепления регионального мира, а также демократических институтов.
В этом контексте Президент Ваагн Хачатурян обратился с благодарственной речью к правительству и властям Японии за чёткую позицию Японии в установлении мира в регионе и решении проблем путем переговоров, а также за поддержку, оказанную вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха.