Ջո Բայդենը հանդիպում է ունեցել Ալեքսեյ Նավալնիի այրու և դստեր հետ
Նախագահ Ջո Բայդենը հինգշաբթի օրը Կալիֆորնիայում հանդիպում է ունեցել Կրեմլի ընդդիմության առաջնորդ Ալեքսեյ Նավալնիի այրու և դստեր հետ:
Բայդենը Սան Ֆրանցիսկոյում հանդիպել է Յուլիա և Դաշա Նավալնայայի հետ՝ «իր սրտանց ցավակցությունը հայտնելու նրանց` սարսափելի կորստի համար», ասվում է հայտարարության մեջ: Բայդենը վերահաստատել է ուրբաթ օրը Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների մասին հայտարարությունը։
«Նախագահն իր հիացմունքն է հայտնել Ալեքսեյ Նավալնիի արտասովոր խիզախության, կոռուպցիայի դեմ պայքարելու առնչությամբ»։
Բայդենն ընդգծել է, որ «Ալեքսեյի ժառանգությունը շարունակվելու է ամբողջ Ռուսաստանում և ամբողջ աշխարհում մարդկանց միջոցով, ովքեր սգում են նրա կորուստը և պայքարում հանուն ազատության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների»:
Ռուսաստանի իշխանությունները փետրվարի 16-ին հայտնել են, որ 47-ամյա Նավալնին հանկարծամահ է եղել կալանքի տակ:

Джо Байден встретился с вдовой и дочерью Алексея Навального
Президент США Джо Байден встретился в Сан-Франциско со вдовой и дочерью Алексея Навального, чтобы выразить искренние соболезнования в связи с их ужасной утратой после смерти Алексея Навального в российской тюрьме. Об этом говорится в заявлении, распространенном пресс-службой Белого дома.
Байден выразил восхищение необыкновенным мужеством Алексея Навального и его наследием в борьбе против коррупции, а также за свободную и демократическую Россию, в которой верховенство закона одинаково применимо ко всем.
Он подчеркнул, что наследие Алексея будет продолжаться через людей по всей России и во всем мире, оплакивающих его утрату и борющихся за свободу, демократию и права человека.
Байден подтвердил, что его администрация завтра объявит о новых крупных санкциях против России в ответ на смерть Навального, российские репрессии и агрессию, а также жестокую и незаконную войну на Украине.