Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակումը շատ հավանական է. Փաշինյան
Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակումը շատ հավանական է, ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը France 24-ին տված հարցազրույցում։
«Մենք խնդիր ենք ունենում խաղաղության պայմանագրի մեջ արտահայտել այն երեք սկզբունքները, որ հայտարարված ու հրապարակված են միջազգային հարթակներում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների շրջանակում: Վերլուծելով այս խնդիրներն ու պաշտոնական Բաքվից հնչող հայտարարությունները՝ գալիս ենք եզրակացության, որ այո՛, հարձակումը Հայաստանի վրա շատ հավանական է», - ֆրանսիական լրատվամիջոցին ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը մանրամասնել է, թե «Արևմտյան Ադրբեջան»-ի մասին Բաքվի պաշտոնական հայտարարություններում նկատի է առնվում, որ Հայաստանի տարածքի մեծ մասը ադրբեջանական է: Բացի այդ, ըստ Փաշինյանի, Ադրբեջանը գործնականում առանց տարընթերցումների չի ճանաչում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անխախտելիությունը՝ չնայած «դիվանագիտական մակարդակում Ադրբեջանը հավաստիացնում է, որ հաձակման ոչ մի մտադրություն չունի»:

Пашинян: Нападение Азербайджана на Армению весьма вероятно
Нападение Азербайджана на Армению весьма вероятно. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью телеканалу France 24 в Париже.
«Перед нами задача выразить в мирном соглашении те три принципа, которые были задекларированы и опубликованы в рамках договоренностей, достигнутых на международных площадках. Анализируя эти проблемы и заявления, исходящие из официального Баку, мы приходим к выводу, что да, нападение на Армению весьма вероятно», - заявил Пашинян.
Премьер-министр уточнил, что официальные заявления Баку о «Западном Азербайджане» означают, что большая часть территории Армении является азербайджанской. Кроме того, по словам Пашиняна, Азербайджан практически не признает территориальную целостность Армении и неприкосновенность ее границ, несмотря на то, что «на дипломатическом уровне Азербайджан заверяет, что не имеет намерения напасть».