Դիվերսիֆիկացիան իրականացնում են ոչ թե ի հաշիվ եղած ռեսուրսների, այլ ի լրումն եղածի, այնինչ այսօր մենք կորցնում ենք Ռուսաստանը և չենք ստանում Արևմուտքը․ Արմեն Աշոտյան
Պատահական չէ, որ Նիկոլ Փաշինյանի հերթական զեղումները, այս անգամ՝ Մյունխենում, երկար-բարակ քննարկվում են Հայաստանում: Նման «ռեզոնանսի» պատճառները պարզ են: Նա ոչ թե խելացի, իմաստալից, խորքային ինտելեկտուալ օրակարգ է առաջ մղում, այլ պատասխան պահանջող, մերկացման կարիք ունեցող, երբեմն` գարշահոտ և զազրելի ստերի, «կռուտիտների», «մուտիտների», «ֆռթոնների» և որևէ ղեկավարի պատիվ չբերող այլ պրիմիտիվ մեթոդներով շարունակում է կենաց-մահու կռիվը հայի և Հայրենիքի դեմ:
Օրինակների պակաս Մյունխենում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից չկա:
Իր հեռանալու առաջարկին արձագանքելով, օրինակ, Նիկոլը կրկին խաբեց: Իրականում 2018-ից հետո Հայաստանում երբեք նորմալ ընտրություն չի եղել: Հերիք չէ, որ թե՛ 2018թ. դեկտեմբերի, թե՛ 2021թ. հունիսի ընտրությունները արտահերթ էին, դրանցից առաջինը՝ էյֆորիայի, իսկ երկրորդը՝ ցավի ընտրություններ էին: Նիկոլի օրոք ժողովուրդը երբեք սթափ վիճակում ընտրություն չի կատարել, այլ հայտնվել է կամ եռման ջրի, կամ սառը ցնցուղի տակ: Էլ չասեմ, որ 2021-ին Նիկոլի մասնակցությունն ընտրություններին շառաչուն ապտակ էր ժողովրդավարության գրված և չգրված օրենքներին:
Իր բորբոքված ուղեղում հորինելով պետություն-հայրենիք տգետ հակադրությունը՝ նա խրտնում է «կորսված Հայրենիք» ձևակերպումից՝ կրկին դիմելով դեմագոգիայի հարուստ փորձին: «Սիրենք այն, ինչ ունենք» և «Մոռանանք այն, ինչ չունենք» զրուցարանի մակարդակի պլստոցներում նա «մոռանում է» հիշատակել, որ այն, ինչ այսօր չունենք, դեռ երեկ մերն էր, որ այն դադարել է մերը լինել հենց ի՛ր պատճառով: Պետությունը հայրենիքի փոխարեն սիրելու իր նոր ցնորքի մեջ նա խուսափում է հիշատակել այն փաստը, որ հայը 2018-ի մայիսի 8-ին ուներ երկու պետություն, որից մեկը կործանվեց հենց իր պատճառով, իսկ մյուսը նա շարունակում է հանձնել մանիակալ սևեռվածությամբ: Այսօր ասում է՝ «Մոռանանք Արարատը, սիրենք Արագածը», վաղն արդեն կասի՝ «Մոռանանք Արագածը, սիրենք Արա լեռը», հաջորդ օրն էլ դա կորցնելուց հետո կասի՝ «Մոռանանք Արա լեռը, սիրենք Պլանի գլուխը»: Նրա պատկերացմամբ՝ պետությունն այն է, ինչ կմնա Հայաստանից նրա մոլագարությունից հետո:
Մի ուրիշ նոր խաղալիք, որով նա սիրում է հրապարակավ խաղալ, դիվերսիֆիկացիան է արտաքին և անվտանգային ոլորտներում: Իրականում քանիցս ապացուցել եմ, որ այն, ինչ անում է Նիկոլը դիվերսիֆիկացիայի անվան տակ, ֆիասկո է, որի արդյունքում Հայաստանը վերածվել է գեոպոլիտիկ բոմժի (без определенного места жительства՝ համաձայնեք, իսկը մեր այսօրվա վիճակի մասին է): Դիվերսիֆիկացիան իրականում լավ բան է, և մեր իշխանությունը դա, օրինակ, արել է` ստորագրելով Եվրոպական միության հետ CEPA-ն: Դիվերսիֆիկացիան իրականացնում են ոչ թե ի հաշիվ եղած ռեսուրսների, այլ ի լրումն եղածի, այնինչ այսօր մենք կորցնում ենք Ռուսաստանը և չենք ստանում Արևմուտքը (դիվանագիտական bla-bla-bla-ն հաշիվ չի):
Հիստերիկ ծիծաղ կարող է առաջացնել Փաշինյանի ցնդաբանությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին: Բավական է ընդամենը բացել նույն Transparency International կազմակերպության վերջին զեկույցը և գրեթե բառացի կարդալ, որ Հայաստանում կոռուպցիան շարունակում է մնալ լրջագույն հիմնահարց (մեր բալը 47 է, այնինչ պետք է լինի առնվազն 50+): Որ Հայաստանում կոռուպցիայի մակարդակը Եվրոպայի Խորհրդի երկրների մեջ նույնիսկ միջին հորիզոնականներում չէ: Որ անգամ այն մեկ բալը, որով աճել է Հայաստանի ցուցանիշը, ըստ նույն հեղինակների, ավելի փոքր է, քան վիճակագրական ստանդարտ սխալի չափը (!):
Մի առանձին ախոռ է Արցախյան բանակցությունների մասին Փաշինյանի «զինանոցը»: Մյունխենում «նախկիններն են մեղավոր» զառանցանքը հիմնավորելու համար նա հիմնական շեշտը դրեց 1996թ. ԵԱՀԿ Լիսաբոնյան գագաթնաժողովի վրա, մի քիչ էլ՝ 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի և 2016-ից հետո տեղի ունեցած բանակցությունների վրա: Ափսոս, ներկաներից ոչ ոք նրան չհիշեցրեց 2020թ. հունվարին Կապանի ասուլիսին «Սերժի ժառանգության» ընթերցումը:
2017-ի նոյեմբերի CEPA-ն, 2009-2013 թթ. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունները, 2011 թվականի Կազանը, 2016-ի Ապրիլյան պատերազմից հետո եռաթուղթ փաթեթը և այլ, այսինքն՝ բոլոր այն միջազգային փաստաթղթերը, որոնք ճանաչում էին Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը՝ առանց սահմանափակումների և պարտադիր իրավական ուժ ունեցող հանրաքվեով:
Առիթից պիտի օգտվեմ և բանտախցիցս դիմեմ ՀՀ 3-րդ նախագահին. պարոն Սարգսյա՛ն, այսօրվա իրականության համար (թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին) Դուք չափից ավելի բարոյական եք: Խնդրում եմ, գտեք ձևը հրապարակելու ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձևի նախագիծն Արցախյան կարգավորման մասին:
Մեկ ուրիշ հիասքանչ «կռուտիտ» Մյունխենում Նիկոլն արեց՝ համեմատելով գլոբալ անվտանգության խնդիրները Հայաստանի գլխին կախված վտանգների հետ (առաջին անգամ այս հնարքին նա դիմել էր The Telegraph-ին տված հարցազրույցում): Պատկերացրեցիք, չէ՞, որքան մանկամիտ պիտի լինել, որ, օրինակ, միջուկային հնարավոր պատերազմի մասին տեսական խոսակցությունները Ռուսաստան-Արևմուտք գլոբալ բախման ֆոնին բերել  համեմատել  հայ-ադրբեջանական ողջ սահմանին առկա լարվածության, հանձնված գերակա դիրքերի, օկուպացված ինքնիշխան տարածքների և չդադարող զոհերի հետ… Հա, մոռացել էի, որ մենք այնքան անվտանգ ենք, որ սեփական տարածքում կառուցվող գործարանն անգամ տեղափոխում ենք՝ անվտանգությունից ելնելով:
Երևի միակ բանը, որ նա ճիշտ էր ասում, դա անդադար սովորելու անհրաժեշտության մասին էր: Սակայն այստեղ էլ մի բայց կա. Կլինի՞ մեր Հայրենիքի, մեր զավակների, մեր կյանքերի և մեր արժեքների հաշվին չսովորես «վարչապետ աշխատել»: Թող գնա, որ մեզ ղեկավարեն մարդիկ, որոնք քեզանից շոշափելիորեն ավելի սովորած են, ունակ և խելամիտ:
Մի խոսքով, Մյունխենում հայերի հետ Նիկոլի հանդիպման թե՛ բովանդակությունը, թե՛ ֆորմատն ապացուցում են, որ Նիկոլը տոքսիկ է: Իրեն հավատալը՝ տոքսիկ է, իր հետ հանդիպելը՝ տոքսիկ է, իր հետ ասոցացվելը՝ տոքսիկ է:
Կասկած չունեմ, որ հենց «մավրն» ավարտեց իր սև գործը, նրան դեռևս գուրգուրող Արևմուտքն անգամ արագ կազատվի նման թունավոր ակտիվից:

Армен Ашотян: Диверсификация осуществляется не за счет имеющихся ресурсов, а в дополнение к имеющимся ресурсам, при этом мы сегодня теряем Россию и не приобретаем Запад
23/02/2024 17:57
Неслучайно очередные отступления Никола Пашиняна, на этот раз в Мюнхене, подробно обсуждаются в Армении. Причины такого «резонанса» понятны.
Он не выдвигает умную, осмысленную, глубокую интеллектуальную повестку дня, а продолжает примитивными методами, требующими ответов, потребностью в разоблачении, иногда вонючей и отвратительной ложью, «выкручиванием», «мутилевкой» и другими примитивными методами, не приносящими чести никакому руководителю, продолжает борьбу не на жизнь, а на смерть против армян и Родины.
Есть много примеров из встречи с представителями армянской общины Мюнхена.
Отвечая на предложение ему уйти, например, Никол снова обманул. Собственно, после 2018 года в Армении ни разу не было нормальных выборов. Мало того, что выборы в декабре 2018 года и июне 2021 года были досрочными: первые были выборами эйфории, а вторые — боли. При Николе народ никогда не делал выбор в трезвом состоянии, а оказывался то под кипятком, то под холодным душем. Не говоря уже о том, что участие Никола в выборах 2021 года стало пощечиной писаным и неписаным законам демократии.
Выдумывая в своем воспаленном мозгу невежественное противопоставление государства и Родины, он избегает словосочетания «потерянная Родина», вновь прибегая к богатому опыту демагогии. На уровне беседы «Давайте любить то, что у нас есть» и «Давайте забудем то, чего у нас нет» он «забывает» упомянуть, что то, чего у нас нет сегодня, вчера было нашим, что это уже не наше именно из-за него. В своей новой иллюзии любви к государству, а не к Родине, он избегает упоминания того факта, что 8 мая 2018 года у армян было два государства, одно из которых было разрушено именно из-за него, а другое он продолжает сдавать с маниакальной навязчивостью. Сегодня он говорит: «Давайте забудем Арарат и полюбим Арагац», завтра он уже скажет: «Давайте забудем Арагац и полюбим гору Ара», а на следующий день, потеряв ее, он скажет: «Давайте забудем гору Ара, давайте любить вершину Плана». По его воображениям, государство – это то, что останется от Армении после его безумия.
Еще одна новая игрушка, с которой он любит публично играть, — это диверсификация внешней политики и политики безопасности. На самом деле я не раз доказывал, что то, что делает Никол под видом диверсификации - это фиаско, в результате которого Армения превратилась в геополитического бомжа (без определенного места жительства - согласитесь, речь идет о нашей нынешней ситуации). Диверсификация на самом деле хорошая вещь, и наше правительство сделало это, например, подписав CEPA с Европейским Союзом. Диверсификация осуществляется не за счет имеющихся ресурсов, а в дополнение к имеющимся, но сегодня мы теряем Россию и не приобретаем Запад (дипломатическое бла-бла-бла не в счет).
Бред Пашиняна о борьбе с коррупцией может вызвать истерический смех. Достаточно лишь открыть последний доклад той же организации Transparency International и почти слово в слово прочитать, что коррупция в Армении остается серьезной проблемой (наш индекс 47 балла, он должен быть не ниже 50+). Что уровень коррупции в Армении не находится даже на среднем уровне среди стран СЕ. По мнению тех же экспертов, даже если Армения улучшила свои позиции на один балл, индекс Армении меньше статистической стандартной ошибки (!)».
«Арсенал» Пашиняна о переговорах по Арцаху представляет собой отдельный хлев. Чтобы оправдать бред «бывшие виноваты» в Мюнхене, он сделал основной акцент на Лиссабонском саммите ОБСЕ 1996 года и немного на Алма-Атинской декларации 1991 года и переговорах, которые прошли после 2016 года. Жаль, никто из присутствующих не напомнил ему о прочтении «Наследия Сержа» на пресс-конференции в Капане в январе 2020 года.
CEPA от ноября 2017 года, совместные заявления лидеров стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ 2009-2013 годов, Казань 2011 года, пакет из трех документов после Апрельской войны 2016 года и другие, то есть все те международные документы, которые признавали право народа Арцаха на самоопределение без ограничений и посредством референдума имели обязательную юридическую силу.
Я воспользуюсь случаем и из своей тюремной камеры обращусь к 3-му президенту Республики Армения. Господин Саргсян, для сегодняшней реальности (как внутренней, так и внешней) вы слишком нравственны. Пожалуйста, найдите способ опубликовать проект резолюции Совета Безопасности ООН по Арцахскому урегулированию.
В Мюнхене Никол проделал еще один замечательный трюк, сравнив проблемы глобальной безопасности с угрозами Армении (впервые он применил этот трюк в интервью The Telegraph). Вы представляете, насколько надо быть наивным, чтобы сравнивать, например, теоретические разговоры о возможной ядерной войне на фоне глобального конфликта между Россией и Западом, с существующей напряженностью вдоль армяно-азербайджанской границы, со сдачей господствующих позиций, оккупированными суверенными территориями и продолжающимися жертвами?.... И да, я забыл, что мы в такой безопасности, что даже переносим строящийся на своей территории завод из соображений безопасности.
Пожалуй, единственное, в чем он был прав, — это необходимость продолжать учиться. Однако и здесь есть подвох: Можно ли не научиться «работать премьер-министром» за счет нашей Родины, наших детей, нашей жизни и наших ценностей? Пусть он уйдет и нас возглавят люди, которые гораздо более образованы, способны и умны, чем он.
Словом, и содержание, и формат встречи Никола с армянами в Мюнхене доказывают, что Никол токсичен. Вера в него токсична, встреча с ним токсична, общение с ним токсично.
Я не сомневаюсь, что как только «мавр» завершит свое черное дело, даже Запад, который до сих пор дорожит им, быстро избавится от столь токсичного актива.