Մեր տարածաշրջանը պայթյունավտանգ իրավիճակում է. Ջոնի Մելիքյան
ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունների սառեցումը նորություն չէր, լրագրողների հետ զրույցում ասել է վրացագետ Ջոնի Մելիքյանը։
«Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի նիստերին չայցելելով և դեսպան չնշանակելով՝ դիրքորոշում ցույց է տալիս: Դեռևս ամենամեծ սպառնալիքը ես տեսնում եմ Ադրբեջանի կողմից հերթական ագրեսիայի փորձը, որը մեծ հավանականություն ունի և Ֆրանս-24-ի հետ հարցազրույցում դրա մասին ևս խոսվել է:
Շատ-շատ բան ուկրաինական պատերազմի սցենարներից է կախված, և, քիչ թե շատ, արդեն պարզեցնում է իրավիճակը, որ կա միտում, որ, ի վերջո, պետք է սառեցվի և Ամերիկայի ընտրություններից հետո որոշ գործընթաց պետք է սկսել, որը նաև իր ազդեցությունը կունենա մեր տարածաշրջանում: Բայց մինչև այդ տեսնենք՝ ինչ կլինի մեր տարածաշրջանում, որովհետև պայթունավտանգ իրավիճակում ենք»,- ասել է վրացագետը։

Джонни Меликян: В нашем регионе сложилась взрывоопасная ситуация
Замораживание отношений с ОДКБ не было чем-то новым, заявил в беседе с журналистами эксперт по вопросам Грузии Джонни Меликян.
«В течение последнего года Армения демонстрирует свою позицию, не участвуя на заседаниях ОДКБ и не назначая посла. Самой большой угрозой я по-прежнему вижу очередную попытку агрессии со стороны Азербайджана, которая имеет высокую вероятность и также обсуждалась в интервью France-24.
Многое зависит от сценариев украинской войны и уже более-менее проясняет ситуацию, что есть тенденция, которую все-таки следует заморозить и запустить какой-то процесс после выборов в Америке, который окажет свое влияние и в нашем регионе. А пока посмотрим, что будет в нашем регионе, потому что в нашем регионе сложилась взрывоопасная ситуация»,-  сказал эксперт.