Փաշինյա՛ն, դու քո երկրի անվտանգության հարցերը լուծե՞լ ես, որ դրել, Ուկրաինայից ես խոսում․ Շարմազանով
24/02/2024 12:13
Փաշինյանը փաստացի իրեն հռչակեց ոչ թե Հայաստանի, այլ՝ «Ուկրմենիայի» շահերի սպասարկող, գրել է Հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմնի անդամ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Փաշինյա՛ն, դու քո երկրի անվտանգության հարցերը լուծե՞լ ես, որ դրել, Ուկրաինայից ես խոսում։ Հերիք չէ՞ «անպոչ գդալի» նման քեզ մեջ գցես։ Բոլոր «պարերը պարել» ես, հիմա էլ Ուկրաինայի փաստաբանն ես դարձել։ Թե բա՝ այն, ինչ տեղի է ունենում Ուկրաինայում, Ալմա-Աթայի հռչակագրի խախտում է․ դա մեզ լրջորեն անհանգստացնում է։
Ադրբեջանը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մի քանի հարյուր կմ-ն օկուպացրել է, իսկ դրել Ուկրաինայի դարդն ես լացում։ Բայդե՞նն ես, Բլինքե՞նն ես,Շո՞լցն ես, Էրդողա՞նն ես… ո՞վ ես էլի, որ խառնվել ես էդ մեծ հարցի մեջ։
Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչեցիր ու հայաթափեցիր՝ չի անհանգստացնու՞մ, բայց Ուկրաինայի հարցն անհանգստացնու՞մ է։
Ո՞ր Ուկրաինայի։ Ադրբեջանի բարեկամ ու դաշնակից, որի նախագահը շնորհավորում էր Ալիեւին՝ Արցախը գրավելու առթիվ։
Ո՞ր Ուկրաինայի։ 30 տարի Հայաստանի դեմ բոլոր հարթակներում «դեմ» քվեարկած Ուկրաինայի։
Ո՞ր Ուկրաինայի։ Ադրբեջանին ֆոսֆորային զենքի մատակարարի՞։
Վրաստանի ղեկավարությունից գոնե օրինակ վերցրու ու մի խառնվիր նման հարցերի մեջ։
Նիկոլիստները հերթական անգամ հայ ժողովրդին են «փուռը տալու», իսկ իրենք «թռնեն», արեւմտյան մայրաքաղաքներում կյանք վայելեն։
Անթույլատրելի ու աղետալի կարող է լինել ՌԴ-ի ու ՀԱՊԿ-ի հետ դաշինքի խզումը՝ կողմնորոշվելով դեպի Արեւմուտք։
1920-ին հայկական քաղաքական ղեկավարոպթյունը այդ ճակատագրական սխալն արեց ու արդյունքում «դաշնակից» Արեւմուտքը մատը մատին չտվեց, երբ թուրքական բանակը հասել էր Երեւանի մատույցները։
Արեւմուտքի հետ «բարեկամանալու» արդյունքում 1920-ի նոյեմբերի վերջին Հայաստանից մնացել էր ընդամենը մոտ 10 հազ.քառ.կմ, եւ միայն Հայաստանի խորհրդայնացումը հնարավորություն տվեց ազատվել թուրքական գերիշխանությունից՝ Հայաստանի սահմանները հասցնելով շուրջ 30 հազ.քառ.կմ։
Վախենամ՝ այս անգամ նենց «փուռը տան» Հայաստանը, որ դժվար լինի «խելքի գալ» ու ակնկալել որեւէ արտաքին օժանդակություն։
Պատմությունը դաժան է վարվում նրանց հետ, ովքեր սեփական պատմությունից դասեր չեն քաղում։ Ինչպես կասեին Հին Հունաստանում՝ անհնար է նույն գետը երկու անգամ մտնել։

Шармазанов: Пашинян, ты уже решил вопросы безопасности своей страны, когда говоришь об Украине?
Пашинян фактически заявил, что служит интересам «Украины», а не Армении, написал член исполнительного органа Республиканской партии Армении, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов.
«Пашинян, ты решил вопросы безопасности своей страны, когда говоришь об Украине? Не хватит ли «лезть» в чужие дела? Все танцы «станцованы» теперь стал адвокатом Украины? То, что происходит в Украине, является нарушением Алма-Атинской декларации: мы серьезно обеспокоены этим
Азербайджан оккупировал несколько сотен километров суверенной территории Республики Армения, а ты плачешь по Украине. Кто ты: Байден, Блинкен, Шольц или Эрдоган... кто ты такой, чтобы вмешиваться в этот большой вопрос?.
Ты признал Арцах частью Азербайджана и обезлюдел его, тебя это не волнует, а вопрос Украины волнует?
Какой Украины? Друга и союзника Азербайджана, президент которой поздравил Алиева с захватом Арцаха.
Какой Украины? Той Украины, которая на протяжении 30 лет голосовала «против» Армении на всех площадках.
Какой Украины? Той Украины, которая поставляла фосфорное оружие Азербайджану?
Хотя бы бери пример с руководства Грузии и не лезь в подобные вопросы.
Николисты в очередной раз «подставят» армянский народ, а они «полечут» и будут наслаждаться жизнью в западных столицах.
Разрыв союза с Россией и ОДКБ и поворот к Западу недопустим и может быть губительным.
В 1920 году политическое руководство Армении допустило роковую ошибку, в результате чего «союзник» Запад и пальцем не шевелнул, когда турецкая армия подошла к окраинам Еревана.
В конце ноября 1920 г. в результате «дружбы» с Западом от Армении осталось всего около 10 тысяч квадратных километров, и только советизация Армении позволила избавиться от турецкого владычества, доведя границы Армении до около 30 тысяч квадратных километров.
Боюсь, что на этот раз Армению подставят так, что ей будет трудно оправиться, даже рассчитывая на какую-либо внешнюю помощь. История жестока к тем, кто не извлекает уроков из своей собственной истории. Как говорили в Древней Греции, в одну и ту же реку невозможно войти дважды.