Կոնդ թաղամասն ամբողջությամբ օտարվելու է․ Տիգրան Ավինյան
Կոնդ թաղամասում գտնվող շենք շինությունների, հողամասերի օրինականացման վերաբերյալ կա 254 դիմում, որոնցից 54-ի մասով կա քաղաքապետի որոշման նախագիծ, իսկ 25-ի վերաբերյալ՝ քաղաքապետի որոշում, քաղաքապետարանի գործակարգավորական խորհրդակցության ընթացքում այս մասին զեկուցվեց Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին։
«Բոլոր անձինք, ովքեր ունեն քաղաքապետի որոշումներ, ծանուցվել են ավագանու որոշման մասին՝ սեփականաշնորհման վճարների հետ կապված, սակայն այս պահի դրությամբ դեռ վճարումներ չունենք։ Ըստ գոտիականության՝ մեկ քառակուսի մետրի կադաստրային արժեքը 214 կամ 139 հազար դրամ է»,-զեկուցվեց քաղաքապետին։
Տիգրան Ավինյանը հայտարարեց, թե ամբողջ նախաձեռնության տրամաբանությունն այն է, որ կոնդեցիներն իրենց իրավունքները կարողանան առավելագույնս պաշտպանել։
«Հետագայում Կոնդ թաղամասն ամբողջ ծավալով գնալու է իրացման և օտարման՝ նոր քաղաքաշինական ծրագիր իրականացնելու համար»,-ասաց Ավինյանը։

Тигран Авинян: Квартал Конд будет полностью приватизирован
Мэр Еревана Тигран Авинян объявил в ходе рабочего совещания в понедельник о планах приватизации района Конд, который является важной культурно-исторической частью армянской столицы. Земельные участки в старейшем районе Еревана Конде будут приватизированы.
Это заявление последовало за новостью о переходе проекта реконструкции района к активной фазе.
"Район Конд будет подвергнут полной экспроприации в целях реализации амбициозного градостроительного проекта. Главная задача состоит в том, чтобы урегулировать права собственности на территории, которыми люди пользовались на протяжении многих лет, и предотвратить потенциальные конфликты между застройщиками и владельцами земли", - отметил Авинян.
Айк Мурадян, руководитель управления архитектуры и градостроительства, добавил, что уже было подано 254 заявления на легализацию жилья в районе. Он также уточнил, что кадастровая стоимость квадратного метра в Конде составляет 214 тысяч драмов и 139 тысяч драмов (около 348 долларов) соответственно.
Авинян подчеркнул, что основная цель нового проекта заключается интегрировании района в общегородскую среду без ущерба его уникальному колориту и историческому облику.