Ֆրանսիայի հետ բանակցում ենք՝ Ուկրաինային կործանիչ ինքնաթիռներ տրամադրելու հարցի շուրջ․ Զելենսկի
Ֆրանսիական կողմի հետ քննարկում ենք մեզ մարտական ​​ինքնաթիռներ տրամադրելու հարցը, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Այո, մենք բանակցում ենք կործանիչներ ձեռք բերելու հարցի շուրջ»,- ասել է Զելենսկին՝ ի պատասխան ֆրանսիական LCI հեռուստաալիքի թղթակցի հարցին՝ Կիևին Ֆրանսիայի կողմից Mirage 2000 կործանիչներ տրամադրելու վերաբերյալ։  Զելենսկին, սակայն, հրաժարվել է բանակցությունների մանրամասները հայտնել։
Ավելի վաղ՝ փետրվարի 16-ին, Ուկրաինայի ՊՆ հետախուզության գլխավոր վարչության պետ Կիրիլ Բուդանովը հայտարարել էր, որ Կիևը ակնկալում է Ֆրանսիայից Mirage 2000 կործանիչներ ստանալ։  Ֆրանսիայում Ուկրաինայի դեսպան Վադւիմ Օմելչենկոն էլ փետրվարի 23-ին Le Point ամսագրի հետ զրույցում ասել էր, որ Ուկրաինան ու Ֆրանսիան ուկրաինացի օդաչուների վերապատրաստման գործընթաց են սկսել։ Նա հավելել էր, թե Ուկրաինան Mirage 2000D կործանիչների փոխարեն նախընտրում է ամերիկյան F-16 կործանիչներ ստանալ ԱՄՆ-ից, սակայն ինչպես նախկինում, այնպես էլ այժմ, դիտարկում է Արևմուտքից ռազմական օգնության ցանկացած հնարավոր տարբերակից օգտվելու իր շանսը։

Зеленский рассказал о переговорах с Францией о поставках истребителей
Украина обсуждает с Францией возможность передачи ВСУ истребителей Mirage, заявил глава киевского режима Владимир Зеленский французскому телеканалу LCI.
«Да, мы говорим об истребителях», — ответил Зеленский на вопрос телеведущего, думает ли он, что Франция поставит Киеву истребители Mirage.
Ранее начальник ГУР минобороны Украины Кирилл Буданов (внесён Росфинмониторингом в реестр организаций и физлиц, причастных к экстремистской деятельности или терроризму) заявил 16 февраля, что ВСУ рассчитывают на поставки Францией истребителей Mirage 2000.
Комментируя это заявление, спикер командования ВВС Украины Юрий Игнат отметил, что украинские ВВС не смогут одновременно содержать и обслуживать западные самолёты разных типов. В связи с этим планируется сосредоточиться на американских истребителях F-16, отметил Игнат, назвав их целью номер один.
Ранее он уже заявлял, что ВСУ не нужны эти французские самолёты, поскольку они устарели и стали бы лёгкой мишенью для средств ПВО ВС России. Он отметил, что у Парижа есть более современные модели, которые Киев не отказался бы получить.
Mirage 2000 — многоцелевой истребитель четвёртого поколения. Его разработали в 1970-х и приняли на вооружение во Франции в 1984 году. Производство этих самолётов прекратили в 2007 году.